W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

„Skomplikowane losy Ukrainy”

 Ziemowit Szczerek – pisarz, publicysta, autor książek o Ukrainie z uczestnikami spotkania

W Tygodniu Bibliotek, naszym gościem był Ziemowit Szczerek – pisarz, publicysta, autor książek o Ukrainie pt. „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian” i ”Tatuaż z tryzubem”. W kręgu zainteresowań autora znajduje się przede wszystkim wschód Europy i ciekawostki geopolityki powiązane z historią i kulturą.

Spotkanie przyciągnęło wielu uczestników – temat losów Ukrainy, jest przecież gorący i aktualny. Wśród odbiorców znaleźli się zarówno młodzi ludzie, jak i osoby, które przeżyły wygnanie do Kazachstanu, byli nauczyciele, byli uczniowie, miłośnicy literatury reportażowej, a także osoby uchodźcze z Ukrainy, mieszkające od niedawna na terenie powiatu.

Ziemowit Szczerek trafnie i szczerze opowiadał (a właściwie w pewnym momencie rozmawiał), o współczesnej, rodzącej się tożsamości Ukrainy – potężnej sile, która pomaga bronić się przed Rosją. Starał się przybliżyć fenomen prezydenta Zełenskiego, ale także śmiało mówił o wcześniejszych podziałach na Ukrainę „prozachodnią” i „prowschodnią”.

W zasadzie moglibyśmy nazwać to wydarzenie „Rozmowy o Ukrainie” lub „Ukraina mówi”, gdyż nasi goście chętnie dyskutowali i weryfikowali tezy publicysty – a wszystko to w dobrym duchu polemiki. Szczerek podkreślił również jak ważne jest demaskowanie fałszywych narracji, które pojawiają się w mediach, na temat Ukrainy i szukanie odpowiednich źródeł.

Takie spotkanie to ogromny ładunek emocjonalny… Dla tych co już kiedyś przeżyli życie na uchodźctwie, a teraz mają przed sobą ludzi, którzy przeżywają ten sam dramat. Nasi goście z Ukrainy podzielili się chwytającymi za gardło historiami ucieczki do Polski, były łzy, wspomnienia z Chersonia, były też podziękowania, było przede wszystkim wzajemne ukraińsko–polskie zrozumienie.

Zły jest system, winny jest system – nie człowiek” – zdanie kończące wypowiedź jednego z uczestników spotkania, pana Balickiego, niech pozostanie również jego puentą i podpowiedzią w relacjach z narodem ukraińskim.


Honorata Struzik

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}