W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Ścieżka ekologiczna na Jez. Strzeleckim i przy SP 3 w Chodzieży

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Nad Jez. Strzeleckim w Chodzieży i przy Szkole Podstawowej nr 3 w Chodzieży powstała ścieżka edukacyjno- przyrodnicza, której podstawowym celem jest zwiększenie atrakcyjności rekreacyjno-turystycznej miasta.


Budowa ścieżki odbyła się w zakresie operacji pn. „Urządzenie ścieżki ekologiczno-przyrodniczej na terenie Szkoły Podstawowej nr 3  i przy Jeziorze Strzeleckim  w  Chodzieży”, realizowanej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem w  zakresie: Rozwój ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej lub kulturalnej. Na budowę ścieżek Gmina Miejska w Chodzieży otrzymała dofinansowanie w wysokości 63,63 % kosztów kwalifikowalnych.


Budowa ścieżki przyrodniczej polegała na zamontowaniu tablic edukacyjnych - nad Jez. Strzeleckim tablice poświęcone są faunie i florze lasów mieszanych i zbiorników wodnych, a więc przede wszystkim gatunkom naturalnie występującym w tym miejscu, natomiast tablice
usytuowane przy szkole poświęcone są głównie ptakom i drzewom naszego regionu.


Poza tablicami, w ramach zadania, wykonano montaż małej architektury czyli ławek i koszy na śmieci, w tym pojemników do selektywnej zbiórki odpadów wraz z tablicami informującymi o zasadach segregacji śmieci, ponadto nad Jez. Strzeleckim wyremontowano istniejące drewniane pawilony, usytuowano nowe altany- małą i dużą i wykonano ciąg pieszo-rowerowy.


Budowa ścieżki edukacyjno- przyrodniczej doskonale wpisuje się w estetykę i warunki naturalne zagospodarowanych miejsc, odpowiada na potrzeby mieszkańców i turystów odwiedzających Chodzież, wzbogacając infrastrukturę rekreacyjno- turystyczną miasta,  i stając się pretekstem do spędzenia czasu w sposób aktywny na świeżym powietrzu. Dodatkowym atutem nowej infrastruktury jest jej wartość edukacyjna. Ścieżki przyrodnicze wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego stały się miejscem prowadzenia zajęć lekcyjnych dla uczniów nie tylko chodzieskich szkół i przedszkoli. Trzeba podkreślić, że budowa ciągu pieszo-rowerowego, ustawienie tablic z ciekawostkami przyrodniczymi oraz budowa i remont altanek istotnie wpłynęły na liczbę osób spacerujących, aktywnie spędzających czas na świeżym powietrzu, a są to całe rodziny, dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, są wśród nich zwolennicy spacerów, którzy do tej pory nie korzystali z tych miejsc  z braku możliwości odpoczynku czy zjedzenia posiłku - stąd ogromne zainteresowanie powstałymi altankami i licznymi ławeczkami. Istotne jest, że przeprowadzone działania poprawiły walory estetyczne zagospodarowanych terenów, ale także wpłynęły na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w
ruchu pieszo-rowerowym, wpłynęły na podniesienie komfortu turystycznego miasta oraz na wzrost świadomości ekologicznej i przyrodniczej osób korzystających z nowej infrastruktury.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}