W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Psim zaprzęgiem przez życie – drugoklasiści na spotkaniu autorskim w MBP

Drugoklasiści z SP3 na spotkaniu z K.Nowakowskim w bibliotece

Uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej nr 3 w Chodzieży wzięli udział w  spotkaniu autorskim z Krzysztof Nowakowskim – podróżnikiem, maszerem i pasjonatem wypraw psimi zaprzęgami.

Organizatorem wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna w Chodzieży. Krzysztof Nowakowski  od ponad piętnastu lat sam lub z żoną Darią trenuje i wyjeżdża na wyprawy. Jedną z ważniejszych odbyli w 2010 r., kiedy to objechali psimi zaprzęgami lapońskie jezioro Inari, największe europejskie jezioro położone za kołem polarnym. 300 km pokonali w 3 dni. To był początek ich zmagań z Daleką Północą. Pan Krzysztof marzył, żeby wystartować na dystansie 500 km w najsłynniejszym europejskim wyścigu rozgrywanym co roku w Norwegii. Jednak musiał wycofać się z dalszej rywalizacji.

- Uczniowie klas drugich poznali wiele ciekawostek z życia podróżnika – jak wygląda trening, przygotowania do wyprawy i jej przebieg. Była to przejmująca relacja o zmaganiach z kapryśną pogodą, silnym mrozem i samotnością na trasie. Taka podróż wymaga wielkiej dyscypliny i samozaparcia, także dużej wiedzy i wytrwałości. Najważniejszą i najcięższą pracę wykonują psy, dlatego trzeba o nie szczególnie dbać (m.in. zakładać buty, kurtki!) i odpowiednio karmić, aby miały siły w tak mroźnym klimacie. Bohaterem spotkania był właśnie jeden z pupili podróżnika, lider zaprzęgu – suczka Henia, rasy alaskan husky. To prawdziwy psi sportowiec, który potrafi samodzielnie podejmować decyzje i prowadzić zaprzęg, maratończyk mający za sobą tysiące kilometrów. Dzięki niemu wielokrotnie udało się uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Pies okazał się niemałą atrakcją spotkania, przyjaźnie witał się uczniami, reagował na głaskanie. Opowieści o życiu, przygodzie, wspaniałej pasji towarzyszył pokaz slajdów z wypraw po dalekiej Laponii. Pan Nowakowski chętnie odpowiadał na zadawane przez młodzież pytania. Dziękujemy p. dyrektor i p. Dominice za zaproszenie i możliwość uczestnictwa w ciekawej popularnonaukowej lekcji - relacjonuje Justyna Wiśniewska, wychowawca klasy drugiej w SP3.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}