W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

MWiK - montaż nowego agregatu pompowego

Wymiana agregatu pompowego przez MWiK

Zakończyła się wymiana agregatu pompowego w studni głębinowej nr 3 na ujęciu wody przy ul. Chopina w Chodzieży. Była to skomplikowana operacja, która wymagała udziału m.in. dźwigu.

 

Pracownicy spółki zużytą technicznie pompę głębinową zastąpili fabrycznie nową wykonaną ze stali nierdzewnej, posiadającą wyższą sprawność o charakterystyce hydraulicznej dostosowanej do parametrów technicznych studni głębinowej, w której pracuje. Przełoży się to w efekcie na mniejsze zużycie energii elektrycznej.

Pompy głębinowe są pierwszym elementem układu pompowego i podają wodę surową ze studni na układ uzdatniania wody. Zamontowane są w studniach głębinowych na kolumnach rur pompowych i dodatkowo zabezpieczane są linką nierdzewną. Pracują zazwyczaj na głębokościach 20 - 60 m p.p.t w zależności od studni, a ich silnik elektryczny chłodzony jest przepływającą wokół niego wodą.

MWiK sp. z o.o. w Chodzieży aktualnie eksploatuje łącznie na wszystkich ujęciach 19 pomp głębinowych. W rezerwie znajduje się kilka kolejnych. Służby techniczne spółki na bieżąco monitorują pracę pomp głębinowych, w szczególności w zakresie poboru energii oraz wydajności
i ciśnienia optymalizując efektywność pracy tych urządzeń.

Roczny pobór wód podziemnych z wszystkich ujęć eksploatowanych przez spółkę kształtuje się na poziomie ok. 1,3 mln m3. Około 4,5 % z tego zapewnia studnia głębinowa nr 3, na której wymieniano agregat.

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}