W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

hdrpl

W Szkole Podstawowej nr 1 w Chodzieży uczniowie wzięli aktywny udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Święto przypada na dzień 21 lutego, a ustanowione zostało  przez UNESCO w listopadzie 1999 r. Podczas poniedziałkowych zajęć, panie polonistki, poprzez zaproponowane gry i zabawy z językiem, starały się skłonić uczniów do refleksji nad tym, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym, jego znajomość i dbałość o niego. Dzieci ochoczo bawiły się w rozwiązywanie rebusów i zagadek, rymowały wyrazy, ilustrowały przysłowia i frazeologizmy, dobierały synonimy. Gimnastykowały też swój język, próbując recytować znane „łamańce językowe”. Niektóre wzmagania okazały się trudne, ale wprawiły wszystkich w radosne nastroje. Młodzież natomiast tworzyła krótki tekst literacki na daną literę, wyjaśniała znaczenia wyrazów obcych i zapożyczonych, wzbogacając swą wiedzę o wiele ciekawostek dotyczących polszczyzny. Szkolne obchody Dnia Języka Ojczystego przypomniały, jak ważna jest troska o język ojczysty, budowanie świadomości językowej oraz dbałość i wrażliwość na słowo. Były one również okazją do zwrócenia uwagi na konieczność kształtowania twórczych, odpowiedzialnych i świadomych postaw wobec języka ojczystego, ponieważ dbając o język, chronimy własną tożsamość kulturową.

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}