W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Drużyna Szpiku w Centrum Aktywnej Integracji i Rehabilitacji w Chodzieży

Uczestnicy spotkania w Centrum Aktywnej Integracji i Rehabilitacji w Chodzieży

We wtorek, 12 kwietnia 2022 r. w Centrum Aktywnej Integracji i Rehabilitacji gościła młodzież z Liceum im. Św. Barbary w Chodzieży. Na zaproszenie pani prezes Honoraty Pilarczyk do siedziby Stowarzyszenia Bioderko przyjechały wolontariuszki Drużyny Szpiku im. Anny Wierskiej p. Maria Jaszczyk i Maria Homan.

Trzy spotkania z licealistami miały charakter edukacyjny. Uczniów poinformowano o możliwości oddawania szpiku oraz krwi, a także o sposobach przeszczepów szpiku. „Drużyna” zachęcała młodych ludzi, by wstępowali w jej szeregi, bo mogą w ten sposób uratować komuś życie. Na podstawie przygotowanej prezentacji zdjęciowej popartej opowieściami prawdziwych historii z życia osób, którym uratowano życie - nasi goście wzbudzili wyjątkowe zainteresowanie młodzieży.

Młodzież dowiedział się także, jak pomagać ludziom chorym na nowotwory krwi i o znaczeniu systematycznego oddawania krwi. Mówiono również o niezwykle istotnej profilaktyce, czyli zdrowym odżywianiu oraz corocznym badaniom chociażby morfologii krwi.

Młodzież edukowano również na temat oświadczeń woli i ich roli w leczeniu chorych oczekujących przeszczepu narządów.

Ten ważny, ale jednocześnie bardzo delikatny i osobisty temat z pewnością wymaga dużej dojrzałości, wrażliwości i empatii, ale przede wszystkim rzeczowej wiedzy, świadomości i chęci na ratowanie czyjegoś życia. Wtorkowe spotkania z pewnością były okazją do zgłębienia tematu i zadawania pytań rozwiewających osobiste wątpliwości.

- Serdecznie dziękujemy naszym zaprzyjaźnionym Wolontariuszkom – Mariom, za cenny czas spędzony w Bioderku oraz licealnej młodzieży za zainteresowanie tematem i udział w spotkaniach. 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}