W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Chodzieski zabytkowy Lamus tkacki podlega ochronie

Burmistrz Jacek Gursz przybija tabliczkę "Zabytek chroniony prawem" na zabytkowym lamusie tkackim

 

W chodzieskim parku przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chodzieży znajduje się zabytkowy Lamus tkacki. Lamus wpisany jest do rejestru zabytków pod numerem rejestru 601/Wlkp/A decyzją z dnia 24 marca 1983 r.

We wtorek, 14 września br. Burmistrz Miasta Chodzieży Jacek Gursz i Dawid Olejniczak z wydziału AGT Urzędu Miejskiego w Chodzieży zamontowali na Lamusie tabliczkę: "Zabytek chroniony prawem".

 

Warto podkreślić, że na chodzieskim zabytku został umieszczony międzynarodowy symbol ochrony zabytków, jest nim biało-błękitna tarcza. Jest to znak wynikający Konwencji Haskiej i może znaleźć się zarówno na zabytkach nieruchomych, do których istnieje dostęp publiczny, jak i niektórych obiektach będących własnością prywatną. 

Znak ma kształt pięciokątnej tarczy skierowanej ostrzem w dół, o wymiarach 185 x 100 mm, wykonanej z blachy, na białym tle w górnej części napis: "ZABYTEK CHRONIONY PRAWEM".

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}