W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Błękitno-zielony deptak

Tablica informacyjna Samorządu Województwa Wielkopolskiego/nazwa projektu/ logo i herb Gminy Miejskiej w Chodzieży

W dniu 30.06.2022 r. podpisana została umowa pomiędzy Województwem Wielkopolskim z siedzibą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu a Gminą Miejska w Chodzieży na realizację zadania pn. „Błękitno – zielony deptak”.

Przedsięwzięcie w formie ulicznego tarasu będzie polegało na umiejscowieniu na deptaku prowadzącym od ulicy Stanisława Staszica do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji 4 zestawów dużych donic z ławkami. Wypełnione bujną roślinnością donice stworzą bioróżnorodny punkt na mapie Chodzieży. Zasadzone zostaną byliny i wysokie trawy dające wytchnienie i zacienienie mieszkańcom, którym czasem ciężko znaleźć czas na spacer po lesie czy przejażdżkę rowerową.

Celem inwestycji jest przeciwdziałanie negatywnym zmianom w środowisku naturalnym poprzez stworzenie atrakcyjnego miejsca zieleni w centrum miasta, opartej na zasadzeniu wielu gatunków roślin, m. in. rodzimych, miododajnych i traw dających duże zacienienie.

 

Intencją realizacji tego zadania jest umożliwienie bezpośredniego dostępu do miejsca przyciągającego dzieci i dorosłych swoją kolorystyką i formą do bezpośredniego kontaktu z przyrodą.

Dla wielu osób spacer po „Błękitno – zielonym deptaku” stanowić będzie jedyną osiągalną formę aktywności fizycznej. Co więcej, obecność tam umożliwi wielu ludziom nawiązywanie kontaktów społecznych. Stworzenie takiego miejsca ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza w przypadku osób starszych i osamotnionych, często od lat niewychodzących z domu, u których alienacja i poczucie bezsensu życia są przyczyną głębokiej depresji.

W rezultacie powstanie zakomponowana przestrzeń o charakterze funkcjonalno - ekologicznym, zatopiona w zieleni o charakterze naturalnym (tereny zielone wokół MOSiR), jak i uporządkowanym (nasadzenia w donicach). Ta dodatkowa strefa zieleni miejskiej będzie stanowiła łącznik pomiędzy człowiekiem, a światem przyrody, zaspokoi potrzeby estetyczne mieszkańców, przyczyni się do kształtowania poczucia estetyki i uwrażliwiania na  problemy przyrody. Zachęci mieszkańców do działań dydaktycznych i do rekreacji na świeżym powietrzu. Deptak będzie spełniał rolę społeczną, kulturalną, prozdrowotną, a także dzięki wprowadzeniu dodatkowej zielni - funkcję środowiskową - usuwanie dwutlenku węgla, produkcja tlenu, obniżenie poziomu hałasu i zanieczyszczeń. Urządzenie Błękitnej Alei pozwoli na promowanie rozwiązań ekologicznych wśród mieszkańców miasta, a także dla turystów odwiedzających Chodzież - ekoturystyka.

 

Kwota pozyskana na realizację zadania:

39 191,00 zł

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}