W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

8. Chodzieski Piknik Naukowy

piknik naukowy w Chodzieży fotoreportaż

W niedzielę, 10 września 2023 r. na terenach MOSiR w Chodzieży odbyło się już ósme spotkanie w ramach Pikniku Naukowego w Chodzieży. Wydarzenie przygotowali: Gmina Miejska w Chodzieży, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Chodzieży oraz Nadleśnictwo Podanin, Lasy Państwowe.

- Tegorocznym hasłem pikniku była NATURA, a więc zachęcaliśmy do wspólnego zgłębiania tajników nauk przyrodniczych. Każdy z wystawców przygotował tematyczne stoisko, nierzadko wykazując się pomysłowością i kreatywnością. Podstawową ideą pikniku jest nauka przez zabawę, od samego początku pomysłodawcom wydarzenia zależało na rozbudzaniu w dzieciach i młodzieży naturalnej ciekawości światem przyrody i nauki – wyjaśniają organizatorzy.

W tym roku zaproszenie do udziału w Pikniku przyjął autor książek i prowadzący kanał Naukowo TV na YouTube – Krzysztof Poznański. Na jego stoisku można było kupić książki o historii Ziemi i dinozaurach, oczywiście z autografem. Znany, również w Chodzieży, youtuber poprowadził dwie prelekcje: „Tyranozaur – fakty i mity” i „Morskie potwory ery mezozoicznej”.

Pracownicy naukowi Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prezentowali niezwykły świat nietoperzy, członkowie Zespołu Obrączkarskiego opowiadali o tajemnicach żyjących wokół nas ptaków. Leśnicy częstowali produktami „Dobre z lasu” (pyszna kawa z żołędzi), zachęcali do budowania własnych karmników, rozwiązywania zagadek i układania puzzli. Przedstawiciele MWiK Sp. z o.o. pokazywali co dzieje się z deszczówką i dlaczego trzeba ją zagospodarowywać.

Urząd Miejski przeprowadził akcję wymiany makulatury za zieleń, tym razem można było otrzymać cebulki kwiatów i nasiona łąki kwietnej, a także „zamienić się za zieleń”, czyli adoptować lub oddać roślinkę, ponadto przez cały dzień czynny był punkt konsultacyjny „Czyste powietrze’.

Tematów i zadań na pikniku było wiele, wymieńmy jeszcze kilka: naturalne leki i naturalne trucizny, mnóstwo chemicznych i fizycznych doświadczeń, zielarstwo, żywa lekcja przyrody – spotkanie z sowami, dary natury wykorzystywane w rzemieślnictwie, ochrona przyrody i zdrowia, recykling, rola pszczół w przyrodzie, kontakt z gliną i wiele, wiele innych.

Koncert naturalnym instrumentami zabrał nas w „podróż dźwięków”, a maskujące makijaże pozwoliły na chwilę zniknąć w tłumie, bo trzeba dodać, że frekwencja (znowu!) przewyższyła oczekiwania organizatorów.

Każdy z uczestników miał szansę na zdobycie atrakcyjnych nagród, musiał tylko aktywnie brać udział w zdobywaniu wiedzy i potwierdzić to uzyskaniem pieczątek na dedykowanej imprezie ulotce. W ręce szczęśliwców trafiło aż kilkanaście smartwatchy i wiele innych atrakcyjnych nagród.

To był 8. Chodzieski Piknik Naukowy, już dziś zapraszamy za rok – na 9!

 

 

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}