W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Od 3 stycznia 2023 r. obowiązują nowe warunki w programie Czyste Powietrze

xl-od-3-stycznia-2023-r-obowiazywac-beda-zmiany-w-programie-czyste-powietrze-1672834736

Najważniejsze zmiany w programie „Czyste Powietrze" od początku 2023 r.

1. Wprowadzenie zachęt finansowych do przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji budynku.

2. Urealnienie wysokości kosztów kwalifikowanych w stosunku do aktualnych cen materiałów i urządzeń oraz podniesienie maksymalnych kwot dotacji dla przedsięwzięcia.

3. Podwyższenie progów dochodowych uprawniających do otrzymania podstawowego, podwyższonego lub najwyższego poziomu dofinansowania.

4. Przejście na kwoty netto kosztów kwalifikowanych i podniesienie intensywności dofinansowania przedsięwzięcia w związku z planowanym finansowaniem Programu ze środków europejskich.

5. Wprowadzenie możliwości złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie na warunkach Programu obowiązujących od jego reformy wprowadzonej 15.05.2020 r. Jeżeli ktoś uzyskał dofinansowanie na wymianę źródła ciepła, może ubiegać się o dodatkowe środki na termomodernizację.

6.  Możliwość zakupu i montażu kotła na biomasę drzewną (kotła zgazowującego drewno lub kotła na pellet) o emisyjności ≤ 20mg/m3 w budynku podłączonym do sieci dystrybucji gazu.

7.  Od 1 lipca 2023 r. dofinansowanie dla kotłów na biomasę (kotłów zgazowujących drewno oraz kotłów na pellet) będzie dotyczyło wyłącznie kotłów o emisyjności niższej niż 20mg/m3. Zmiana prowadzona zostaje już obecnie w celu zapewnienia okresu przejściowego.

8. Umożliwienie udzielania kredytów bankowych i tym samym dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu, na przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem w banku wniosku o dofinansowanie.

9.  Zmiany zasad rozliczeń NFOŚiGW/wfośigw/beneficjent, w celu przyspieszenia wypłaty dotacji dla Beneficjentów przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa wydatkowania środków publicznych oraz spełnieniu wszystkich wymogów finansowania UE.

Materiały

Broszura Czyste Powietrze
broszura-Czyste-Powietrze.pdf 5.04MB
{"register":{"columns":[]}}