W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Mieszkańcu, zgłoś zapotrzebowanie na Internet światłowodowy

02.03.2023

sprawdz_adres2

W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców Gminy Wieniawa internetem światłowodowym zamieszczamy informacje w jaki sposób można zgłosić zapotrzebowanie
i  podłączenie nieruchomości.

Kancelaria Rady Ministrów udostępniła w internecie bazę danych, dzięki której możliwe jest sprawdzenie dostępności usług sieciowych w każdej gminie w naszym kraju. Dostęp do bazy jest bezpłatny. Znajdziecie  ją Państwo  pod adresem: https://internet.gov.pl/.

Dodatkową funkcjonalnością systemu jest możliwość zgłaszania zapotrzebowania na usługi czy też oznaczania nieruchomości jako pustostanów, co przyczyni się do eliminacji tzw. białych plam.

Głównym celem systemu jest zapewnienie obywatelom dostępu do rzeczywistych, aktualnych danych o zasięgach możliwych do świadczenia usług stacjonarnego dostępu do internetu szerokopasmowego, czyli gdzie są one dostępne dla danego punktu adresowego (domu, budynku itd.). Dane zawierają nazwy podmiotów świadczących usługi i kontakty do ich przedstawicieli.


Światłowód w okolicy? UKE udostępnia narzędzia aby to sprawdzić 

Wyszukiwarka UKE ma na celu udostępnienie informacji z zakresu infrastruktury telekomunikacyjnej (węzły, kolokacje, stacje BTS, hotspoty oraz linie). Podstawową jej funkcją jest weryfikacja w danej lokalizacji dostępności usług wraz z informacją o ich dostawcy. 

Dzięki Wyszukiwarce można się dowiedzieć jacy przedsiębiorcy – i jakie usługi – mogą świadczyć w wybranej lokalizacji oraz poznać maksymalne parametry tych usług. Z tą wiedzą można zgłosić się do interesującego nas operatora.

 Może jednak zajść sytuacja, w której żaden z operatorów nie wykazał wybranego adresu jako miejsca, gdzie może świadczyć usługę. Dla takiego przypadku w serwisie dostępne jest narzędzie ‘Zgłoś popyt’, za pomocą którego wskazać można zapotrzebowanie na określony rodzaj usług lub zwiększenie parametrów Internetu stacjonarnego. Dzięki niemu zainteresowany przedsiębiorca telekomunikacyjny może w dowolnym momencie wygenerować raport popytu na usługi, który wykorzysta w procesie planowania inwestycji związanych z rozbudową i modernizacją swojej sieci telekomunikacyjnej.

Dodatkową funkcją Wyszukiwarki jest możliwość sprawdzenia czy wybrany adres został zgłoszony do objęcia zasięgiem w ramach budowy sieci światłowodowej ze środków unijnych pochodzących z projektu POPC. Można się dowiedzieć, kto jest beneficjentem na danym obszarze, jaka jest planowana data zakończenia rozbudowy oraz jakie są parametry techniczne budowanej sieci.

Szczegółowe informacje związane z procesem wyznaczania budynków do POPC dostępne są w opublikowanej na stronie UKE broszurze informacyjnej.

strona-www-uke

Samo zgłoszenie na Internet o określonej przez użytkownika prędkości (od 1 Mb/s do 100 Gb/s) oczywiście nie gwarantuje, że w najbliższym czasie spodziewać się można modernizacji, jednak jeśli więcej osób zdecyduje się na wypełnienie formularza, być może będzie to sygnał dla operatorów, by warto zainteresować się danym obszarem. Wyszukiwarka pozwala również na sprawdzenie, czy ktoś już wcześniej nie zgłosił takiego zapotrzebowania oraz kiedy można spodziewać się realizacji, jeśli zlecenie na inwestycję zostało już wystawione.

Jednocześnie zachęcamy do śledzenia informacji na ten temat, które na bieżąco pojawiają się w aktualnościach na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/cppc oraz na stronie https://www.polskacyfrowa.gov.pl

 

{"register":{"columns":[]}}