W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Święto Konstytucji

03.05.2024

Zdjęcie przedstawia Pomnik Wolności w parku w Wielgomłynach. Pod pomnikiem kwiaty i znicze. Z lewej strony w stojaku 3 flagi biało-czerwone, z prawej sztaluga z rysem historycznym uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W tym roku przypada 233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była pierwszą w Europie, a drugą – po konstytucji Stanów Zjednoczonych – spisaną ustawą zasadniczą na świecie. Jedenaście artykułów Konstytucji wprowadzało trójpodział władzy, monarchię dziedziczną, opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem oraz znosiło liberum veto. Sejm miał być zwoływany co dwa lata.

Konstytucja obowiązywała przez rok, ponieważ została unieważniona przez armię rosyjską i magnatów z konfederacji targowickiej po przegranej wojnie polsko-rosyjskiej. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Święto Konstytucji 3 Maja obchodzono jako najważniejsze święto państwowe. Po drugiej wojnie światowej komuniści znieśli je, a po zmianie ustroju w kwietniu 1990 roku, ponownie zostało przywrócone i jest obchodzone bardzo uroczyście, jako polskie Święto Konstytucji.

{"register":{"columns":[]}}