Obchody 43. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek i śmierci Andrzeja Pełki
01.12.2024
W dniu 1 grudnia 2024 roku w Niedośpielinie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary pacyfikacji kopalni Wujek i stanu wojennego. Niedzielne obchody rozpoczęły się od mszy świętej, którą koncelebrował proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Niedośpielinie, ksiądz Gabriel Orzeszyna. Uczestniczyli w nich m. in. przedstawiciele władz państwowych, parlamentarnych i samorządowych, rodzina, delegacje NSZZ „Solidarność”, stowarzyszeń oraz szkół. 16 grudnia 1981 r., w czasie pacyfikacji strajku w Kopalni Węgla Kamiennego Wujek w Katowicach milicja użyła broni palnej. Zginęło wtedy dziewięciu górników, wielu zostało rannych. Andrzej Pełka był najmłodszą ofiarą, w chwili śmierci miał 19 lat. Po uroczystej mszy św. delegacje złożyły kwiaty przed obeliskiem przy kościele w Niedośpielinie oraz na grobie Andrzeja Pełki na miejscowym cmentarzu.