W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Obchody 43. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek i śmierci Andrzeja Pełki

01.12.2024

Obchody 43. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek i śmierci Andrzeja Pełki

W dniu 1 grudnia 2024 roku w Niedośpielinie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary pacyfikacji kopalni Wujek i stanu wojennego. Niedzielne obchody rozpoczęły się od mszy świętej, którą koncelebrował proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Niedośpielinie, ksiądz Gabriel Orzeszyna. Uczestniczyli w nich m. in. przedstawiciele władz państwowych, parlamentarnych i samorządowych, rodzina, delegacje NSZZ „Solidarność”, stowarzyszeń oraz szkół. 16 grudnia 1981 r., w czasie pacyfikacji strajku w Kopalni Węgla Kamiennego Wujek w Katowicach milicja użyła broni palnej. Zginęło wtedy dziewięciu górników, wielu zostało rannych. Andrzej Pełka był najmłodszą ofiarą, w chwili śmierci miał 19 lat. Po uroczystej mszy św. delegacje złożyły kwiaty przed obeliskiem przy kościele w Niedośpielinie oraz na grobie Andrzeja Pełki na miejscowym cmentarzu.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}