W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

42 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

12.12.2023

42 lata temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981r., na całym terytorium Polski komunistyczne władze wprowadziły stan wojenny.

Wprowadzenie stanu wojennego. U góry funkcjonariusze ZOMO w mundurach, hełmach, z tarczami i białymi pałkami. Poniżej z prawej czołg z numerem 7170 na ulicy a z lewej uczestnicy protestów z podniesioną ręką i dwoma palcami w kształcie litery V.

42 lata temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981r., na całym terytorium Polski komunistyczne władze wprowadziły stan wojenny. W istocie chodziło o siłowe zdławienie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który przyciągał coraz szersze kręgi społeczeństwa oczekującego zmian w sposobie sprawowania władzy. Wraz z wprowadzeniem stanu wojennego władze wydały szereg rozporządzeń i zarządzeń ograniczających na czas jego trwania prawa i wolności obywatelskie. Zaostrzono cenzurę, zakazując rozpowszechniania wydawnictw, publikacji i informacji, publicznego wykonywania utworów artystycznych oraz użytkowania urządzeń poligraficznych bez zgody władz. Cenzurowane były także przesyłki pocztowe i korespondencja telekomunikacyjna, a rozmowy telefoniczne podlegały kontroli.
Stan wojenny zawieszono z końcem 1982r., a formalnie zniesiony został 22 lipca 1983r. Wyrok sądu stwierdzający, że stan wojenny nielegalnie wprowadziła tajna grupa przestępcza i skazujący część jej członków, zapadł w 2012r.

{"register":{"columns":[]}}