W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

42 rocznica pacyfikacji w kopalni „WUJEK”

11.12.2023

W niedzielę 10 grudnia 2023r w 42 rocznicę tragicznych wydarzeń grudniowych w Kopalni Wujek, w Niedośpielinie odprawiona została msza św. w intencji Andrzeja Pełki i ośmiu innych górników, którzy zginęli w czasie pacyfikacji kopalni.

Pomnik Andrzeja Pełki i jego rodziny. Na pomniku wieńce z żółtymi i czerwonymi kwiatami i biało -czerwonymi szarfami oraz znicze. Za pomnikiem trzech mężczyzn przepasanych białymi szarfami z czerwonym napisem Solidarność, z których środkowy trzyma czerwony sztandar z białym orłem oraz trzech mężczyzn w uroczystych strojach górniczych przepasanych zielono-czarnymi szarfami, z których środkowy trzyma czerwono-zielony sztandar oraz inne osoby.

W niedzielę 10 grudnia 2023r w 42 rocznicę tragicznych wydarzeń grudniowych w Kopalni Wujek, w Niedośpielinie odprawiona została msza św. w intencji Andrzeja Pełki i ośmiu innych górników, którzy zginęli w czasie pacyfikacji kopalni. Patriotyczne i wzruszające kazanie o losach Ojczyzny i wielu pokoleń Polaków na przestrzeni dziejów wygłosił Proboszcz parafii ks. Gabriel Orzeszyna. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz: Poseł na Sejm RP Anna Milczanowska, władze NSZZ ,,Solidarność" różnych szczebli, delegat z KWK ,,Wujek", władze samorządowe z Powiatu Radomszczańskiego, Miasta Radomska, Gminy Wielgomłyny, delegacje ze szkół, partii politycznych oraz mieszkańcy. W hołdzie Górnikom, złożono kwiaty i zapalono znicze pod obeliskiem upamiętniającym ich tragiczną śmierć oraz na grobie św. Andrzeja Pełki.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}