W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Uroczystość patriotyczna w uroczysku Ormanicha

Zdjęcie przedstawia Wójta Gminy Ruda Maleniecka, wprowadzającego reprezentantów pocztów sztandarowych: OSP oraz ZPPO w Rudzie Malenieckiej, a także Szkoły Podstawowej w Dobromierzu, dalej kolejne jednostki OSP z terenu gminy Ruda Maleniecka.

I tylko pamięć pozostała…

Tradycją w naszej gminie są coroczne, uroczyste obchody rocznic walk stoczonych przez powstańców styczniowych w dniu 21 kwietnia 1863 r. w uroczysku Ormanicha, 
w pobliżu Szkucina. 

W piątek 28 kwietnia 2023r. mieszkańcy naszej gminy wraz przedstawicielami lokalnego samorządu oraz zaproszonymi gośćmi zebrali się na leśnej polanie przed pomnikiem Powstańców Styczniowych, by uczcić już 160 rocznicę bitwy powstańczej.

Uroczystość rozpoczęto od wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, a następnie zebrani uczestniczyli w uroczystej  Mszy Św. w intencji poległych Bohaterów, odprawionej przez księdza Marka Relidzyńskiego, proboszcza parafii pw. Świętego Wawrzyńca i Katarzyny w Lipie, który w głoszonej homilii podkreślał nieprzemijającą pamięć oraz wartości patriotyczne o poległych Obrońcach naszego narodu.

Po zakończonym nabożeństwie Wójt Gminy - P. Leszek Kuca w słowach skierowanych do zebranych podziękował m.in. przybyłym za liczny udział w uroczystości upamiętniającej wydarzenia z 1863 roku, a także przybliżył wydarzenia z okresu powstańczej walki. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wieńców i kwiatów oraz zapalenie zniczy przed leśną mogiłą przez delegacje reprezentujące: samorząd gminy Ruda Maleniecka, Zarząd Powiatu Koneckiego, Komendę PSP oraz Komisariat Policji w Radoszycach, Szkołę Podstawową w Dobromierzu, ZPPO w Rudzie Malenieckiej, Związek Legionistów Polskich i ich Rodzin oraz potomka uczestnika Powstania Styczniowego.

Podniosłości uroczystości dodawały poczty sztandarowe, które towarzyszyły uczniom ze szkół podstawowych : z Rudy Malenieckiej i Dobromierza oraz druhom z jednostek OSP, a także warta honorowa przed mogiłą powstańczą sprawowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej – „Powstańców Powstania Styczniowego 1863”
Ostatnim punktem uroczystości był patriotyczny słowno-muzyczny montaż w wykonaniu uczniów Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Rudzie Malenieckiej przygotowany pod przewodnictwem nauczycielki P. Małgorzaty Wydry. 

Na sam koniec każdy uczestnik mógł posilić się pyszną kiełbaską, gromadząc się przy wspólnym ognisku. 

Patriotyzm to jest przywiązanie do własnej Ojczyzny, a Ojczyzna to trzy wielkie rzeczy wspólne: wspólna mowa, wspólna ziemia i wspólna pamięć.


Wszystkim przybyłym na niniejszą uroczystość składamy serdeczne podziękowanie.
 

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}