W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Lokalizacja i położenie

Gmina Ruda Maleniecka usytuowana jest w północno – zachodniej części województwa świętokrzyskiego. Jej tereny rozciągają się na krańcach najstarszych w Europie Gór Świętokrzyskich. Zgodnie z podziałem fizyczno – geograficznym znajduje się w obrębie makroregionu Wyżyny  Kielecko – Sandomierskiej i Wyżyny Przedborskiej. Administracyjnie stanowi jedną z ośmiu gmin powiatu koneckiego zlokalizowaną w jego północno – zachodniej części. Graniczy od północy z gminą Żarnów (powiat opoczyński, województwo łódzkie), od północnego  wschodu z gminą Końskie, od zachodu z gminą Fałków, zaś od południa sąsiaduje z gminami: Radoszyce oraz Słupia Konecka.Obejmuje w większości teren nizinny o charakterze rolniczym. Najwyższy punkt na obszarze gminy  stanowi wzniesienie ,,Księża Góra’’ – 289,44 m n.p.m. Najniższy znajduje się w dolinie rzeki Czarnej Koneckiej na granicy z gminą Fałków – 199  n.p.m. Przez teren gminy przepływa rzeka Czarna Konecka – prawy dopływ Pilicy.
Dużym atutem gminy Ruda Maleniecka jest jej dostępność komunikacyjna. Przez obszar gminy przebiegają 2 drogi krajowe :

  • Nr 74  relacji Piotrków – Sulejów – Kielce – Kraśnik – Lublin o znaczeniu międzyregionalnym. Jej długość na terenie gminy wynosi 25 km
  • Nr 42   Radomsko – Przedbórz – Końskie o znaczeniu regionalnym i długości 15 km w granicach gminy.
{"register":{"columns":[]}}