W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

I tylko pamięć pozostała…

zdjęcie ilustruje podziękowanie składane przez Wójta Gminy – P. Leszka Kucę za piękną, wzruszającą akademię patriotyczną wykonaną przez uczniów ZPPO w Rudzie Malenieckiej oraz wszystkim zgromadzonym za przybycie i uświetnienie wydarzenia.

W niedzielę 10 września 2023r. odbyły się obchody 84 rocznicy walki obronnej stoczonej 6 września 1939 roku nad rzeką Czarną w Rudzie Malenieckiej. 

Uroczystości rozpoczęły się na polanie przy Obelisku poświęconemu walczącym i poległym we wrześniu ’39, od podniesienia flagi państwowej na maszt i odśpiewania hymnu narodowego. Pomnik ten jest symbolem bohaterskiej i patriotycznej walki żołnierza polskiego w obronie ojczyzny. Następnie wszyscy zgromadzeni uczestniczyli w uroczystej mszy świętej koncelebrowanej przez  proboszcza tutejszej parafii, Ks. Pawła Węgrzynowskiego  oraz Ks. prof. Stanisława Łabendowicza. który w homilii nawiązał do tragicznych wydarzeń wojennych, włączając zebranych w lekcję historii i patriotyzmu. 

Po odprawionej Mszy, Wójt Gminy – P. Leszek Kuca przywitał przybyłych na uroczystość mieszkańców oraz zaproszonych gości, a także przybliżył historię tego miejsca. Celem realizowanego wydarzenia jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach narodowych, wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej i świadomości patriotycznej, a także wyraz wdzięczności za wolność. 
Następnie delegacje organizacji społecznych, samorządowców i grona pedagogicznego wraz z uczniami, w hołdzie poległym żołnierzom, uroczyście złożyły wieńce pod pamiątkowym Obeliskiem. 

Uroczystość w patriotycznym nastroju i tematyce poświęconej Bohaterom - Obrońcom Września 1939 r., zakończył program artystyczny w wykonaniu młodzieży z Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Rudzie Malenieckiej.

Ojczyzna… Jej zawdzięczamy naszą siłę, natchnienie i radość.

Wszystkim przybyłym dziękujemy za uświetnienie swoją obecnością niniejszej uroczystości.
 

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}