W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Uciążliwość palenia latem w kotłach

04.07.2023

Po zakończeniu sezonu ogrzewania domów, nadal pozostaje kwestia podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Niestety w niektórych budynkach całorocznie używany jest do tego kocioł węglowy.

Dymiący komin w tle księżyc na niebie.

W ciepły letni dzień po południu i wieczorem z niektórych kominów nadal wydobywa się dym, który powoduje wzrost zanieczyszczenia powietrza i dużą uciążliwość dla nieruchomości sąsiednich.
Opalanie węglem, nawet dla samych mieszkańców jest uciążliwe. Noszenie opału, codzienne rozpalanie, czyszczenie kotła i wynoszenie popiołu z całą pewnością nie należy do przyjemności. Ze strony ekonomicznej trzeba dodać, że użycie kotła zasypowego jest mniej opłacalne niż w zimie, gdyż sprawność kotła jest przynajmniej dwa razy gorsza niż w sezonie grzewczym.
Tymczasem istnieje wiele możliwości podgrzewania latem ciepłej wody korzystniejszych i dla mieszkańców i dla środowiska, między innymi:

  • używanie bojlera elektrycznego lub grzałki elektrycznej umieszczonej w zbiorniku wody (można zamontować timer, pozwalający podgrzewać wodę na czas kiedy jest ona nam potrzebna),
  • gazowy podgrzewacz wody, przepływowy lub z pojemnikiem,
  • korzystanie z odnawialnych źródeł energii dzięki zastosowaniu kolektorów słonecznych. Z racji nierównomiernego sezonowego rozkładu promieniowania słonecznego, właśnie w okresie wiosenno-letnim kolektory mogą praktycznie w pełni przejąć podgrzewanie wody,
  • pompy ciepła.

Zachęcamy mieszkańców do skorzystania z dostępnych dopłat i zmiany sposobu ogrzewania wody na proekologiczną i przyjazną otoczeniu.

 

 

{"register":{"columns":[]}}