Nie ma wakacji od segregacji!
20.08.2024
Sezon urlopowy w pełni. Przed nami bliższe i dalsze wyjazdy, delektowanie się widokami na nadmorskich deptakach, przemierzanie górskich szlaków czy relaks nad jeziorem. W czasie tych wycieczek będziemy korzystać z życia, a oznacza to także korzystanie z wielu przedmiotów i produktów. Chociaż odpoczywamy od pracy i codziennych obowiązków, to segregacja jest fundamentem, o którym nie można zapomnieć w żadnej sytuacji. Co roku więc apelujemy chwytliwym hasłem - nie ma wakacji od segregacji!
Każdy wytworzony odpad powinien trafić we właściwe miejsce. Nie ma mowy o porzucaniu papierków w lesie, wyrzucaniu worków w przydrożnych rowach ani zakopywaniu w piasku. Niech nasza postawa będzie przykładem dla młodszych, którzy bacznie obserwują i naśladują dorosłe zachowania.
Oprócz „zwykłych” odpadów, z którymi mamy do czynienia na co dzień i radzimy sobie z ich segregacją, wakacyjne wyjazdy sprzyjają powstawaniu pewnej specyficznej i niestandardowej grupie odpadów.
Gdzie zatem wyrzucić tubkę z resztką kremu do opalania?
Jeśli nie udało nam się zużyć kremu do opalania, prawdopodobnie nie wykorzystamy go w następnym sezonie, ponieważ minie jego termin ważności. Gdzie go wyrzucić? Sam specyfik można wyrzucić do pojemnika szarego na odpady pozostałe po segregacji - zmieszane, a puste, plastikowe opakowanie po nim - do żółtego pojemnika/worka na metale i tworzywa sztuczne. Tubka zabrudzona, z resztkami kremu, z której nie da się usunąć zawartości, musi jednak trafić do pojemnika szarego na odpady pozostałe po segregacji - zmieszane.
Jak zutylizować zniszczoną walizkę lub plecak?
Stare, zniszczone walizki i duże plecaki zaliczają się do kategorii odpadów wielkogabarytowych, czyli takich, które można zostawić w wyznaczonym miejscu pod altaną śmietnikową w przypadku mieszkańców bloków lub przed posesją w ramach zbiórki mobilnej w zabudowie jednorodzinnej. Odpady wielkogabarytowe odbierane są zgodnie z ustalonym harmonogramem, którym dysponuje zarządca spółdzielni lub właściciel nieruchomości. Można te odpady również oddać do PSZOK-ów, czyli Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Gdzie wyrzucić zniszczone stroje kąpielowe, klapki i śpiwory?
Torby podróżne wykonane z materiału, śpiwory, koce, ręczniki, sandały, klapki, kąpielówki, stroje kąpielowe, które nie nadają się już do użytku, wyrzuca się do pojemnika na odpady pozostałe po segregacji (tzw. „zmieszane”). Jeszcze lepszym dla środowiska rozwiązaniem jest oddanie ich do PSZOK-u, gdzie znajdują się specjalne kontenery na tekstylia i odzież.
Co zrobić z połamanym parasolem plażowym i połamanym leżakiem czy krzesełkiem?
Odpady wielkogabarytowe to także zniszczone namioty, krzesła i stoliki turystyczne oraz akcesoria plażowe, takie jak parasole, leżaki, parawany plażowe, materace dmuchane, piłki, akcesoria dmuchane do pływania. Trzeba z nimi postąpić tak, jak z walizkami. Natomiast plastikowe wiaderka, zabawki do piasku, termosy czy bidony plastikowe trzeba wyrzucić do żółtego pojemnika/worka przeznaczonego na metale i tworzywa sztuczne. Z kolei miłośnicy kempingów, którym zostały puste butle gazowe, muszą pofatygować się z nimi do PSZOK-u.
Do jakiego pojemnika wyrzucić zniszczone w czasie podróży magnesy na lodówkę i połamane okulary przeciwsłoneczne?
Drobne przedmioty typu: okulary przeciwsłoneczne, okularki i czepki pływackie wyrzuca się do pojemnika szarego na odpady pozostałe po segregacji - zmieszane. Podobnie jak pamiątki z wakacji, które uległy zniszczeniu w trakcie podróży, np. magnesy na lodówkę czy ozdoby ceramiczne.
Co zrobić z pozostałymi po wyjazdach zapisanymi kartkami, listami i wydrukowanymi instrukcjami oraz biletami?
Wszystkie powinny trafić do niebieskiego pojemnika/worka na opakowania z papieru i tektury.
Lato to także regularne prace w ogrodzie. Co z narzędziami - sekatorami, nożycami i scyzorykami?
Takie przedmioty należy oddać do PSZOKu.