W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Kobiór gminą dobrą do życia

05.12.2023

W bieżącym roku, w rankingu „Gmina Dobra do Życia”, w skali województwa śląskiego, Gmina Kobiór zajęła bardzo wysokie 4 miejsce, tuż za gminą Boronów, Katowicami i Bielsko-Białą, zaś w skali kraju 76 miejsce.

Panorama Kobióra zimną. Zabudowania mieszkalne, drogi, kościół. Kilka białych chmur na błękitnym niebie

Ten coroczny, ogólnopolski ranking Serwisu Samorządowego PAP, bada jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce. Zestawienie opracowane zostało przez prof.Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk. Na rynku jest wiele zestawień, podsumowujących kondycję samorządów w wybranych - często wąskich - dziedzinach, dotyczących finansów, ochrony środowiska czy oświaty. Ranking „Gmina Dobra do Życia” to ambitny cel stworzenia ogólnopolskiego rankingu, który pokazuje jakość życia w gminach przez pryzmat całego wachlarza czynników.

Ranking oparto na 63 wskaźnikach składających się na sumaryczny Wskaźnik Jakości Życia. Wśród nich niezwykle istotne są te, na które niebagatelny wpływ mają działania samorządu lokalnego. Autorzy raportu przyjrzeli się budżetom gmin, w tym wydatkom inwestycyjnym oraz jakości dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. Ranking uwzględnia także m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska. W określaniu jakości życia wzięto pod uwagę poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Do stworzenia rankingu posłużyły również mniej oczywiste wskaźniki, takie jak usłonecznienie czy klimatyczny bilans wodny. Wszystkie 63 wskaźniki po przeliczeniu dały Wskaźnik Jakości Życia w poszczególnych gminach, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu - im wyższa, tym wyższe miejsce.

{"register":{"columns":[]}}