Chrońmy zwierzęta przed upałem
28.06.2024
Temperatury rosną - znów upalne lato! Nawet o poranku słońce potrafi prażyć i nagrzewać chodnik tak, że dla naszych czworonogów temperatura jest nie do wytrzymania. Jak pomóc psu przetrwać upalne dni? .
- Zapewnij psu chłodne miejsce na wypoczynek
- Lody dla ochłody
- Nigdy nie zostawiaj psa samego w aucie!
- Zapewnij dużo wody
- Jedzenie z dużą zawartością płynów
- Mokra sierść - kąpiel
- Spacery o odpowiednich porach
- Krótsza sierść?
- Ochrona przed pasożytami
Psy potrafią pocić się jedynie przez opuszki łap i nosek. Ponieważ to jednak nie jest wystarczające, by wyregulować temperaturę ciała, psy oddają ciepłotę dodatkowo poprzez dyszenie. Jednak przy znacznym upale to również nie wystarcza.
Dlatego nasze czworonogi potrzebują dodatkowych sposobów, by móc ochronić się przed słońcem i uniknąć potencjalnego udaru cieplnego. Można na przykład zainstalować w ogrodzie czy na balkonie duży parasol, pies chętnie ochłodzi się również pod drzewami i krzewami dającymi cień. Ciemne posadzki czy płytki chodnikowe wystawione na działanie promieni słonecznych wyłożyć kocami lub ręcznikami, by nie zostały silnie nagrzane. Doskonałym rozwiązaniem, by zapewnić psu możliwość wypoczynku w chłodnym miejscu, jest zapewnienie mu maty chłodzącej. Te z reguły wypełniane są żelem lub wodą i można je zamrozić w zamrażarce. Dobrym pomysłem jest też zasunięcie rolet czy zasłon z samego rana, zanim wnętrze zdąży się nagrzać.
Zwierzęta w kojcu lub przy budzie koniecznie muszą mieć zapewnione zacienione miejsce i stały dostęp do wody.
Co robić w przypadku oparzenia słonecznego u psa?
- Po pierwsze: Zabierz psa ze słońca! Kiedy już pies będzie w cieniu, możesz przyłożyć mu zimny okład lub posmarować poparzoną skórę specjalistyczną maścią łagodzącą – zawsze po konsultacji z weterynarzem.
- W przypadku silnym oparzeń promieniami UV, w złagodzeniu stanu zapalnego pomocna może okazać się terapia kortyzolem. Jeśli będzie to konieczne, weterynarz przepisze także odpowiednie środki przeciwbólowe.
Przypominamy również, że informacje dotyczące zgłaszania zwierząt pozostających bez opieki można zgłaszać pod numerem 322188182 wew.33 lub 997.