W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Bałagan na biurku, czy porządek ?

01.09.2023

Początek roku szkolnego 2023/2024 przypada na 4 września (poniedziałek). Po wakacyjnej przerwie młodzież wraca do szkół z nową energią, dorośli do pracy po urlopach, dlatego warto zaprowadzić porządek na biurku, zanim wpadniemy w wir nowych obowiązków.

Przybory szkolne na biurku

Jeżeli zabałaganione biurko jest znakiem zabałaganionego umysłu, znakiem czego jest puste biurko?

W kwestii sprzątania i porządku od lat ścierają dwie frakcje. Jedna twierdzi, że w bałaganie nie da się pracować, marnuje się czas na poszukiwania potrzebnych dokumentów, a człowiek nie może się skoncentrować. Druga grupa osób twierdzi, że nieład artystyczny świadczy o kreatywności i zaangażowaniu (sam Albert Einstein powiedział podobno: Jeżeli zabałaganione biurko jest znakiem zabałaganionego umysłu, znakiem czego jest puste biurko?). Nieład nieładem, ale nie ulega wątpliwości, że kubki z pozasychaną kawą, brudne talerzyki, łyżeczki, pozasychane wkłady do długopisów, połamane linijki, wyschnięte kleje biurowe mogłyby raz na jakiś czas znikać z miejsca nauki i pracy.
Nieprzypadkowo bałagan rośnie wtedy, kiedy niezałatwione sprawy i niedomknięte projekty piętrzą się z dnia na dzień, nie ma czasu właściwie na nic, a już na pewno nie ma go na sprzątanie biurka. Tracimy wtedy kontrolę nad swoim miejscem nauki i pracy? Kubki niedopitej od kilku dni kawy, stos dokumentów i zupełnie zbędne akcesoria powoli opanowują przestrzeń? Sprawdź, dlaczego warto powiedzieć „stop” i zaprowadzić porządek.

Jak utrzymać porządek na biurku?

Choć niektórym osobom twórczy chaos pomaga w nauce i pracy, a także dobrze działa na kreatywność, to z reguły w bałaganie trudniej się skupić. Na wstępie warto jednak zaznaczyć, że każdy powinien subiektywnie ocenić, czy stan jego biurka mu odpowiada i sprzyja efektywnej pracy. Czy to, co znajduje się w zasięgu wzroku, pomaga, czy może jednak przeszkadza. To samo biurko pedantyczna osoba uzna za niedopuszczalnie zabałaganione, a inna za przyjazną przestrzeń. Organizacja stanowiska pracy wiele mówi o osobie, która z niego korzysta. Biurko jest w pewnym sensie naszą wizytówką. Bałagan może sugerować, że nie mamy kontroli nad tym, co się dzieje, że jesteśmy rozkojarzeni.

Kolejna kwestia, którą na temat porządku i organizacji pokoju warto poruszyć, to RODO i tzw. polityka czystego biurka. Każdy pracownik ma obowiązek ochrony danych osobowych. Niedopuszczalne jest więc przechowywanie umów z klientami czy baz danych w miejscu, do którego dostęp mają osoby trzecie. Pracownik powinien mieć otwarte jedynie te dokumenty, z których aktualnie korzysta. Dotyczy to zarówno papierowych wersji, jak i ich elektronicznych odpowiedników.

Jakie akcesoria na biurku pomogą wprowadzić i utrzymać porządek?

  •  Organizer na dokumenty – czyli pojemnik z szufladami, ułatwia posegregowanie tematycznie wydruków. Łatwiej będzie je także za jakiś czas odnaleźć.
  • Organizer biurowy – pomieści długopisy, zszywacze, nożyczki, wizytówki, karteczki samoprzylepne i inne drobiazgi.
  • Półki nad biurkiem – to świetne miejsce na dokumenty i akcesoria, z których nie korzystamy codziennie, a które powinny być w zasięgu ręki.
  • Podkładka na biurko z kalendarzem – to alternatywa dla ponaklejanych na monitor i wszystko w zasięgu wzroku karteczek z notatkami.
  • Organizacja kabli będzie łatwiejsza dzięki specjalnym organizerom, np. przyklejanym na brzegu biurka.

Materiały

Bałagan na biurku, czy porządek ? - plakat informacyjny
CZYSTE​_BIURKO​_-​_art​_GMINY.pdf 7.17MB
{"register":{"columns":[]}}