W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

10.10.2023 r. - Światowy Dzień Drzewa

09.10.2023

Czy wiecie, że 10 października obchodzimy święto drzewa? To święto już na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń ekologicznych w całym kraju.

Napis Światowy dzień drzewa a w tle zielone drzewo na zielonej łące i słońce na niebieskim niebie

Trochę historii

10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa. Pomysłodawcą tego ekologicznego święta jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, który w 1872 r. przekonywał: „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”.
Dzień Drzewa to coroczne święto na cześć drzew. W Polsce obchodzimy je od 2002 r. Jego celem jest podkreślenie znaczenia drzew dla naszej planety i promowanie działań na rzecz ich ochrony i sadzenia. Drzewa pełnią szalenie ważną rolę w ekosystemie naszej planety, bowiem wytwarzają one tlen i pochłaniają dwutlenek węgla.
Inicjatywa sadzenia drzew szybko się przyjęła i przerosła w Stanach w tradycję. Od 1951 roku decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa święto jest obchodzone we wszystkich  krajach członkowskich wspólnoty. W Polsce realizują je przede wszystkim stowarzyszenia ekologiczne, nadleśnictwa i placówki edukacyjne.
Niestety, drzewostany znikają w znacznie szybszym tempie niż są odtwarzane. Zajmują, co prawda, 30% powierzchni planety, ale w ramach rabunkowej gospodarki leśnej co minutę wycina się obszary o wielkości 36 boisk do piłki nożnej. Dotyczy to przede wszystkim cennych lasów pierwotnych Amazonii, doliny Konga, Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Północnej i Syberii. Spora ilość ściętego drewna pójdzie na zapałki czy papierowe torebki. Tymczasem korzyści z obecności drzew w ekosystemie czerpie długa lista odbiorców. Gnieżdżą się na nich ptaki, gryzonie, owady, porosty, grzyby, a nawet glony. Dla wielu gatunków drzewa są schronieniem, miejscem rozrodu, żerowania i wspomagania codziennych zadań na bardzo rozmaite sposoby.

Na co zwracać uwagę podczas segregacji odpadów papierowych?  

  • przed wyrzuceniem usuń elementy metalowe lub plastikowe, takie jak np. zszywki czy klamerki;
  • opróżnij zawartość papierowych opakowań, np. z mąki czy cukru itp.
  • nie wrzucaj do niebieskiego pojemnika zawilgoconego, zabrudzonego czy poplamionego, np. tłuszczem papieru;
  • zgnieść opakowanie – otrzymasz dodatkowe miejsce w pojemniku/worku.

Na co trzeba zwrócić uwagę, wyrzucając papierowe odpady?

Przede wszystkim o tym, żeby przed wyrzuceniem usunąć elementy metalowe lub plastikowe, takie jak np. zszywki czy klamerki. Jeśli mamy do czynienia z papierowym opakowaniem na żywność, to tak jak w przypadku wszystkich opakowań – musimy je najpierw opróżnić z zawartości, np. z resztek mąki czy cukru. Jest też ważny szczegół, o którym nie wszyscy pamiętają – zawilgoconego, zabrudzonego czy poplamionego, np. tłuszczem papieru – nie wrzuca się go do niebieskiego pojemnika lub worka na papier, gdyż nie nadaje się do recyklingu - należy go wyrzucić do szarego pojemnika na odpady pozostałe do segregacji (tzw. „zmieszane”).

Dlaczego tak ważne jest zgniatanie odpadów?

Częstym widokiem w altanach śmietnikowych są przepełnione pojemniki na odpady segregowane. Dzieje się tak często dlatego, że nie wszyscy zgniatają butelki czy inne opakowania. Tymczasem niezgniecione odpady niepotrzebnie zabierają miejsce w pojemnikach i workach do segregacji. Jeżeli wyrzucamy niezgniecione butelki czy inne opakowania plastikowe, tekturowe w całości, to pojemniki i worki na te odpady szybko się zapełniają. Zgnieciona butelka traci na swojej objętości ok. 80%. Dodatkowo transport takich butelek, szczególnie zakręconych, to transport powietrza, które się w nich gromadzi, a nie samego surowca. Zgniatając opakowania, oszczędzamy miejsce do segregacji.  

Podejmij EKO-WYZWANIE!:

  • Statystycznie w ciągu życia człowiek zużywa około 60 drzew i ta liczba nieustannie rośnie. Dwustronne drukowanie czy zapisywanie kartki papieru pomoże ci to ograniczyć we własnym zakresie.  
  • Zbieraj zużyte kartki i oddawaj do przetworzenia. Pamiętaj, żeby zabezpieczyć papier przed tłustymi zanieczyszczeniami – inaczej nie nadaje się do przetworzenia.
  • Rezygnuj z papierowych torebek – wydają się bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż plastikowe, ale ich wyprodukowanie pociąga za sobą wycinkę drzew. Najlepiej mieć własną płócienną torbę.
  • Nie przyjmuj ulotek – to przeważnie nieskuteczna i kosztowna dla środowiska metoda reklamy, a i tak większość z nich trafia do kosza. Wykonaj i umieść na skrzynce pocztowej nalepkę z informacją „Chronię drzewa. Nie wrzucaj ulotek i gazetek reklamowych”. Możesz ją dodatkowo przyozdobić rysunkiem drzew, żeby była bardziej sugestywna.
  • Zwróć uwagę, czy wśród składników produktu, który kupujesz, jest olej palmowy. Znajdziesz do tego mnóstwo okazji – od batoników po kosmetyki. Plantacje palmy oleistej są prawdziwymi „pożeraczami” drzew. W Indonezji pod ich uprawę wycina się rocznie 2 % powierzchni lasów.
  • Sprawdź czy papier i inne produkty z drewna, które kupujesz są opatrzone logotypem FSC, czyli odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Dzięki temu ograniczysz swój wkład w wycinanie lasów pierwotnych.

MASTER - Odpady i Energia

{"register":{"columns":[]}}