W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zwrot podatku akcyzowego - II termin składania wniosków i zmiany dla rolników

ciemno zielone tło białe litery zwrot podatku akcyzowego

Ustawa z dnia 9 maja 2023 r. o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej wprowadza korzystne zmiany dla rolników polegające na zwiększeniu kwoty za paliwo rolnicze z 1,20 zł do 2 zł do 1 litra oleju napędowego.
Tak, jak do tej pory, rolnicy będą mogli otrzymywać zwrot akcyzy do paliwa rolniczego za każdy hektar użytków rolnych oraz do utrzymywanego bydła. W nadchodzącym naborze wniosków o dopłaty będą mogli występować nie tylko właściciele bydła, ale także hodowcy: świń, owiec, kóz i koni. 
WAŻNE!
Jeżeli rolnik ubiega się o zwrot podatku akcyzowego w zakresie hodowli zwierząt gospodarskich (bydła, świń, kóz, owiec), zobowiązany jest dołączyć do wniosku dokument wydany przez Kierownika Biura Powiatowego ARiMR, potwierdzający liczbę zwierząt będących w jego posiadaniu. Hodowcy koni mogą ubiegać się o zwrot podatku na podstawie załączonego do wniosku oświadczenia. 

Wnioski wraz z fakturami potwierdzającymi zakup przyjmowane są od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2023r., a zwrot podatku wypłacany będzie w październiku. 
Wnioski można składać w następujący sposób:

  • wypełniając go osobiście w Urzędzie Gminy Grodzisko Dolne. W tym celu należy zabrać ze sobą następujące dokumenty: Dowód Osobisty, Zaświadczenie o numerze NIP, numer rachunku bankowego oraz faktury potwierdzające zakup oleju napędowego
  • przesyłając wypełniony wniosek pocztą wraz z załącznikami w postaci faktur zakupu oleju napędowego na adres: Urząd Gminy Grodzisko Dolne 37-306 Grodzisko Dolne 125a
  • przesyłając wypełniony wniosek wraz z fakturami zakupu oleju napędowego za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej e-PUAP Urzędu Gminy (91k9c3bgdm/skrytka)

Materiały

Akcyza - hodowcy bydła
wniosek​_akcyza.pdf 0.85MB
Akcyza - hodowcy świń, owiec i koni
Wzór​_wniosku​_akcyza​_2023​_świnie​_owce​_kozy​_konie-1.pdf 0.63MB
Oświadczenie dla hodowcy koni
Oświadczenie​_-​_konie.docx 0.02MB
oświadczenie o użytkowaniu gruntów
oswiadczenie​_o​_uzytkowaniu​_gruntow​_akcyza.doc 0.02MB
Formularz
formularz​_akcyza.doc 0.04MB
{"register":{"columns":[]}}