W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zamrożenie cen prądu w 2023 roku - kto może skorzystać? Do kiedy składamy oświadczenie?

24.11.2022

biała przedłużka do prądu

Ustawa przewiduje 4 limity zużycia prądu:

  1.  2000 kWh dla odbiorcy uprawnionego korzystającego z energii elektrycznej,
  2.  3000 kWh dla odbiorcy uprawnionego korzystającego z energii elektrycznej, który prowadzi gospodarstwo rolne,
  3.  3000 kWh dla odbiorcy uprawnionego korzystającego z energii elektrycznej, który posiada Kartę Dużej Rodziny jako rodzic rodziny  wielodzietnej,
  4.  2600 kWh dla odbiorcy uprawnionego korzystającego z energii elektrycznej, który posiada orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub zamieszkuje wspólnie z osobą posiadającą, w dniu wejścia w życie Ustawy, orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Aby skorzystać z zamrożenia cen prądu do limitów 2 600 kWh i 3 000 kWh w 2023 roku niezbędnym jest złożenie oświadczenia do sprzedawcy energii elektrycznej (zakładu energetycznego).

Jakie dokumenty dołączamy do oświadczenia: 

  • rolnicy -  kopia decyzji o wymierzeniu podatku rolnego za 2022 rok
  • duże rodziny - kopia Karty Dużej Rodziny (karta w dniu złożenia oświadczenia musi być ważna)
  • gospodarstwa z osobami z niepełnosprawnością - kopia orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności osoby zamieszkującej w gospodarstwie domowym. 

Oświadczenie składa się na piśmie w postaci papierowej lub elektornicznej (jeżeli osoba posiada profil zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny). Oświadczenie w formie papierowej opatruje się podpisem własnoręcznym i składa się w siedzibie sprzedawcy energii lub w formie przesyłki listowej, za pośrednictwem Poczty Polskiej wysyła na adres sprzedawcy energii. 

Oświadczenie można pobrać ze strony internetowej sprzedawcy energii. Poniżej zamieszczamy oświadczenia PGE, Tauron, Enea, Energa

Oświadczenie należy złożyć nie później niż do 30 czerwca 2023 roku.

Jeżeli osoba uprawniona posiada odrębne umowy na sprzedaż i na dystrybucję energii to oświadczenie powinna złożyć zarówno do sprzedawcy jak i do dystrybutora. 

 

 

Materiały

Oświadczenie PGE
Oswiadczenie-uprawnionego-odbiorcy-koncowego-energii-elektrycznej​_..pdf 0.83MB
Oświadczenie Tauron
oswiadczenie.pdf 0.69MB
Oświadczenie ENEA
oświadczenie.pdf 0.62MB
Oświadczenie Energa
Os​_wiadczenie​_dla​_odbiorcy​_uprawnionego.pdf 0.25MB
{"register":{"columns":[]}}