W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

W dniu 13 maja odbyła się powiatowa konferencja pt. ,,Zaburzenia odżywiania prowadzące do depresji’’

27.05.2024

mężczyzna stoi i na scenie, mówi do mikrofony, w tle duży niebieskie ekran, z przodu fotele na których siedzą ludzie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Leżajsku od wielu lat podejmuje wiele inicjatyw związanych z promocją zdrowia i zdrowym stylem życia. W tym roku jednym z takich działań była organizacja powiatowej konferencji pt. ,,Zaburzenia odżywiania prowadzące do depresji’’, która odbyła się 13.05.2024r. w Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku. Przedsięwzięcie to zostało zrealizowane we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Leżajsku oraz Komendą Powiatową Policji w Leżajsku. Spotkanie to było przeznaczone dla dyrektorów szkół, pedagogów szkolnych, psychologów, intendentów, służb medycznych oraz rodziców.

            Na wydarzeniu zgromadziło się wielu ekspertów z różnych dziedzin, w tym psycholodzy, dietetyk, pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Leżajsku oraz przedstawiciele władz samorządowych, w tym Wanda Rakszawska – Stopyra - Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego oraz Krzysztof  Trębacz - Burmistrz Leżajska. Konferencję otworzył Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Leżajsku –  Janusz Nowak, który w swoim przemówieniu zaznaczył, że problem zaburzeń odżywiania dotyka coraz większej liczby osób, w tym dzieci i młodzieży, dlatego konieczne jest zintegrowane podejście do jego rozwiązania.

 

Podczas prelekcji omówiono szereg kluczowych tematów:

  • Pani Angelina Podkasany – kierownik Oddziału Nadzoru Sanitarnego – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Leżajsku, dokonała analizy  badań ankietowych przeprowadzonych wśród uczniów szkół podstawowych powiatu leżajskiego.
  • Pani Małgorzata Mazur – intendent oraz  koordynator ds. żywienia w Urzędzie Miasta, przedstawiła samoocenę wyglądu polskich nastolatek, a także udzieliła uczestnikom lekcji edukacji żywieniowej.
  • Pani Monika Chrząstek – psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Leżajsku na co dzień prowadzi diagnozę i terapię psychologiczną, zajmuje się również profilaktyką oraz terapią uzależnień, w swoim wystąpieniu przekazała uczestnikom jak zaburzenia odżywiania wpływają negatywnie na rozwój dzieci i młodzieży.
  • Pani Paulina Kuduk – psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Leżajsku prowadzi diagnozę i trening uwagi słuchowej metodą Tomatisa, w swoim wykładzie dowiodła, iż ta metoda jest niezwykle skuteczna podczas pracy z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami.
  • Mł. asp. Pan Daniel Żak z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku podczas swojej prelekcji odniósł się do cyberzagrożeń oraz uzależnień, które mogą powodować zaburzenia, nie tylko odżywiania. Przekazał również kilka wskazówek dot. niepokojącego zachowania wśród dzieci i młodzieży.

Podczas podsumowania konferencji swoimi przemyśleniami podzieliła się Dorota Gibała - Zastępca Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie oraz Wojciech Kostek  - dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Leżajsku. Konferencja przebiegła w miłej atmosferze. Prelekcje były interesujące i merytoryczne, co przyczyniło się do pozytywnego odbioru wydarzenia. Tematyka zaburzeń odżywiania jest niezwykle ważna dla zdrowia dzieci i młodzieży. Uczestnicy mieli okazję pogłębić swoją wiedzę, a także zdobyć nowe informacje na w/w temat.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}