W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Trasa Nordic Walking

ścieżka w lesie, po bokach zielone drzewa

Stowarzyszenie „Kraina Sanu” – Lokalna Grupa Działania i Stowarzyszenie „Dorzecze Mleczki” – Lokalna Grupa Działania zakończyły realizację międzyregionalnego projektu NORDIC WALKING PARK PODKARPACIE CENTRUM. W ramach tej współpracy powstała sieć ponad 400 km tras do uprawiania Nordic Walking, na obszarze 1086 km2.

W projekcie uczestniczyło 10 gmin z powiatów przeworskiego (Adamówka, Gać, Tryńcza, Zarzecze), jarosławskiego (Wiązownica, Jarosław), leżajskiego (Grodzisko Dolne, Kuryłówka) oraz gmina i miasto Sieniawa. W każdej gminie zlokalizowany został 1 Nordic Walking Park o określonej długości i trudności. Gminy połączone zostały trasami łącznikowymi tworząc w efekcie "pajęczynę" tras. Cała sieć tras w naszej gminie nosi wdzięczną nazwę „Kraina Łowców Reniferów”. 

Na terenie Gminy Grodzisko Dolne zlokalizowane zostały trzy szlaki:

  • trasa zielona (łatwa) – o długości 5,5 km,
  • trasa czerwona (średnio trudna) – 13 km,
  • trasa czarna (trudna) – 16 km.

 

TRASA NR 7 (zielona) długość 5,5 km; czas przejścia ok. 1 godz.

Łatwa i przyjemna trasa. Przebieg szlaku ma formę pętli o długości 5,5 km i poprowadzony jest dobrej jakości ścieżkami o miękkim podłożu oraz niewielkim odcinkiem asfaltu. Marsz rozpoczynamy przy Punkcie Informacji Turystycznej zlokalizowanym nad zbiornikiem wodnym „Czyste”. Dochodzimy do głównej drogi i maszerując chodnikiem w kierunku Grodziska skręcamy w lewo. Po około kilometrze dochodzimy do kapliczki stojącej na skrzyżowaniu lokalnych dróg i za znakami szlaku skręcamy w lewo. Gruntową drogą dochodzimy do zbiornika wodnego „Czyste” i odbijamy w prawo w kierunku widocznego w oddali lasu. Po pokonaniu kolejnego kilometra trasy, wzdłuż zabudowań docieramy do połączenia ze szlakiem czerwonym. Skręcamy w lewo i dobrej jakości gruntową drogą docieramy do skrzyżowania. Skręcamy w lewo i dochodząc do Punktu Informacji Turystycznej zamykamy pętlę.

TRASA NR 8 (czerwona) długość 13 km; czas przejścia ok. 2,30 godz.

Ciekawa trasa przeznaczona zarówno dla początkujących, jak również zaawansowanych maszerów. Wyjście na trasę zlokalizowane jest przy punkcie IT nad zbiornikiem wodnym „Czyste”. Po wykonaniu rozgrzewki, za znakami szlaku, kierujemy się na zachód. Po dojściu do skrzyżowania skręcamy w prawo i znakomitą gruntową drogą pokonujemy blisko 3 kilometry, aby wejść do lasu. Dochodzimy do punktu gdzie nasza trasa łączy się z oznakowanym na niebiesko gminnym szlakiem rowerowym i skręcamy w prawo w piaszczystą drogę. Wędrując przez las dochodzimy do tablicy informującej o możliwości dojścia (ok. 200m) do „Dziurówki” – miejsca po drukarni żołnierzy Armii Krajowej Placówki nr 5. My ruszamy dalej prosto i wychodząc z lasu dochodzimy do stojącego na rozwidleniu dróg krzyża. Skręcamy w lewo i przechodząc przez miejscowość Opaleniska docieramy do „Leśnej Autostrady” 3 kilometrowego, szerokiego na kilka metrów, prostego odcinka drogi przez las. Dochodząc do jego końca skręcamy w lewo i po niespełna 2 kilometrach spinamy pętlę dochodząc do skrzyżowania naszego szlaku. Skręcamy w prawo i za znakami  wracamy do punktu skąd rozpoczynaliśmy naszą wędrówkę.

TRASA NR 9 (czarna) długość 16 km; czas przejścia ok. 3 godz.

Najdłuższa z wchodzących w skład Nordic Walking Park  „Kraina Łowców Reniferów” , 16 kilometrowa trasa oznakowana kolorem czarnym. Pokonanie trasy wymaga bardzo dobrej kondycji fizycznej. Miejsce wyjścia na trasę, podobnie jak  w przypadku pozostałych tras usytuowane jest przy Punkcie Informacji Turystycznej. Początkowo jej przebieg  pokrywa się z trasą zieloną, która przy kapliczce skręca w lewo. My idziemy prosto, asfaltową drogą pomiędzy zabudowaniami przez Mokrzankę i przez Miasto, na wysokości remizy strażackiej przecinamy główną szosę. W Grodzisku Górnym zawracamy łukiem przez Góry i Zaborcze wracamy do głównej drogi. Na tym kilkukilometrowym odcinku natrafimy na sporą liczbę ostrych podejść. Po dojściu do głównej drogi skręcamy w lewo i chodnikiem wzdłuż drogi wracamy nad zbiornik wodny „Czyste”. Przed mostkiem na rz. Leszczynce w lewo odchodzi żółty szlak łącznikowy do tras zlokalizowanych na terenie gminy Tryńcza.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}