W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Teatralne zakończenie okresu świątecznego

03.02.2023

młodzież przebrana w stroje na scenie

Czas świąt Bożego Narodzenia to okres radosny z powodu narodzin Jezusa Chrystusa, ale też skłaniający do refleksji. Jesteśmy jakoś wtedy wrażliwsi i zaczynamy inaczej postrzegać świat. Dla niektórych to szansa na przemyślenie swojego życia i zmianę na lepsze. Kiedy już powoli zapominaliśmy o świętach i zaczynaliśmy rozbierać choinki, Grupa Teatralna „Improwizacja” z Zespołu Szkół im Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym zaprosiła młodszych i starszych widzów na „Opowieść wigilijną” na podstawie książki Charlesa Dickensa.

Każdy z nas zastanawia się, co jest najważniejsze w życiu. Oczywiście odpowiedzi są różne.  Dla bohatera naszej opowieści, Ebenezera  Scrooge'a, najważniejsze były pieniądze. Czy jednak bogactwo, które posiadał przyniosło mu szczęście? Gdyby nie pewna wigilijna noc pewnie umarłby jako zamożny pan, nie zaznawszy szczęścia i radości. Duchy przeszłych, obecnych i przyszłych świąt Bożego Narodzenia sprawiły, że mógł zweryfikować słuszność swoich decyzji i życiowe wybory. Na uwagę zasługuje gra aktorska uwydatniająca mocne cechy bohaterów. Wszyscy zasługują na wielkie brawa. Główną rolę świetnie zagrała Karolina Czech, która wcieliła się w postać  Ebenezera Scrooge’a. Kasia Baj z kl. 5 to duch Marley’a – wspólnika. Straszna postać, ale przychodzi w dobrej intencji. Chce ostrzec dawnego przyjaciela, żeby uniknął jego losu.  Wesołe towarzystwo, które bawiło wszystkich świetną zabawą podczas Wigilii, to:  Marcin Żugaj – siostrzeniec Scrooge’a, Julia Rachfał – jego żona, Anna Mazurek – kuzynka, Piotr Urban – mąż kuzynki. Zobaczyliśmy też kochająca rodzinę Boba - pracownika  Ebenezera, która potrafiła się cieszyć najdrobniejszymi rzeczami i dbać o siebie. Te postacie zagrali: Oliwier Krupa – Bob, Joasia Kulińska – jego żona, Julia Moszkowicz, Natalia Kłosowska, Maria Fila (chory Tim) – dzieci. Do mrocznego pomieszczenia i ponurej atmosfery przesiąkniętej jednak trafnymi spostrzeżeniami na temat życia skąpca wprowadzili nas bohaterowie handlujący rzeczami ukradzionymi z domu głównego bohatera po jego śmierci. Zobaczyliśmy tutaj Fabiana Leniarta jako starego Joe skupującego to, co kobiety ukradły nieboszczykowi. W trochę mroczne postacie, które nie maja skrupułów zabrać nawet osobistych rzeczy Ebenezera, wcieliły się dziewczyny: Julia Moszkowicz oraz Natalka Kłosowska i Kasia Baj z kl. 5, które zdążyły już zmienić strój po wcześniejszych rolach. Ania Papak i Kasia Baj z kl. 7 zbierały datki dla potrzebujących i próbowały przekonać bogata do wpłaty choćby drobnej sumy pieniędzy. Martyna Rafa – dostojna kobieta przyglądająca się rozgrywającym się wydarzeniom. Ponownie pojawia się też Maria Fila jako dziewczynka śpiewającą kolędy. Oczywiście mamy jeszcze 3 duchy. Cała w bieli Lena Czerwonka to Duch Wigilijnej Przeszłości, natomiast zielona i roztańczona Wiktoria Sołek zagrała Ducha Tegorocznego Bożego Narodzenia, a na końcu pojawiła się czarna i milcząca Weronika Rafa – Duch Przyszłych Wigilii.

Spektakl warty uwagi i uroczy, wpływający na zmianę naszych postaw. Reakcje widowni i opinie po przedstawieniu świadczą o tym, że grupie teatralnej udało się zawładnąć sercami oglądających.  Gratulacje dla wszystkich młodych aktorów!

W przygotowanie spektaklu było zaangażowanych kilka osób. Bardzo dziękuję za współtworzenie tego widowiska teatralnego pani Alicji Dubiel (oprawa muzyczna), pani Lidii Pikule (scenografia) pani Magdalenie Wnęk (charakteryzacja aktorów).  Dziękuję również za współpracę pani Katarzynie Mach- Wawrzaszek – dyrektor Ośrodka Kultury w Grodzisku Dolnym.

                                                                                                                                                                                             Monika Fila 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}