W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Przed nami ważne majowe święta

29.04.2024

zdjęcie utrzymane w biało czerwonym kolorze przedstawiające poszczególne święta 1,2,3 maja

1 MAJA - ŚWIĘTO PRACY  
Dzień 1 maja upamiętnia walkę robotników o ośmiogodzinny dzień pracy oraz godziwe warunki pracy i płacy. Strajki toczące się na ulicach Chicago, w których udział brali również emigranci z Polski zostały krwawo stłumione przez policję, a wielu demonstrantów podniosło śmierć. 
W Polsce, dzień ten został ustanowiony świętem państwowym w roku 1950. W dawnych latach jego obchodom towarzyszyły obowiązkowe przemarsze, wiece i demonstracje. Po upadku komunizmu Święto Pracy w Polsce straciło mocno na znaczeniu i dziś 1 maja ma przede wszystkim charakter symboliczny. Obecnie świętujemy je zwykle w zaciszach swoich domów lub wyjeżdżając z rodziną na łono natury. 
1 maja przypada także katolickie święto św. Józefa, patrona ludzi pracujących, które podkreśla w tym dniu szczególną rolę pracy w życiu i rozwoju każdego człowieka. 
Równie i my nie zapominajmy w tym czasie o ludziach, którzy ponad 100 lat temu walczyli o lepsze życie dla siebie i dla nas.

2 MAJA - ŚWIĘTO FLAGI 
Dokładnie 20 lat temu dzień 2 maja ustanowiono Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór daty tego święta miał dwie przyczyny. Jedna - historyczna - związana z tym, że 2 maja 1945 roku polscy żołnierze zawiesili polską flagę w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczy zlikwidowania przez władze PRL święta 3 Maja.
Nasze barwy narodowe sięgają czasów rządów dynstaii Piastów, a po raz pierwszy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r. Mają również swoje symboliczne znaczenie. Kolor biały symbolizuje przyjaźń, łagodność, a kolor czerwony krew oraz walkę o niepodległość. 
Istnieją dwa rodzaje polskiej flagi państwowej. Pierwszym jest biało - czerwony prostokąt. Drugim natomiast flaga z godłem RP na białym pasie. Zgodnie z obowiązującą ustawą flagi z godłem mogą używać wyłącznie oficjalne przedstawicielstwa kraju za granicą, cywilne lotniska i samoloty, kapitanaty portów, a także polskie statki morskie jako banderę.
Barwy narodowe RP różnią się od flagi państwowej RP tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być zatem dowolnej długości i szerokości, ale szerokość obu pasów musi być równa. Fladze państwowej należy się szacunek, a eksponowana publicznie musi być czysta oraz mieć czytelne barwy. 

3 MAJA - ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA 
Narodowe Święto Trzeciego Maja obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 Maja na Zamku Królewskim. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej) spisaną konstytucją. Jej autorami byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj. Konstytucja była Ustawą Rządową – regulowała prawa i obowiązki ogółu mieszkańców oraz zasady organizacji władzy państwowej. Konstytucja obowiązywała tylko przez 14 miesięcy ale była ogromnym osiągnięciem narodu polskiego, który chciał zachować suwerenność i niezależność. Nie powstrzymała zaborców i nie zapobiegła II rozbiorowi Polski przez Prusy, Rosję i Austrię. Pozwoliła natomiast uwierzyć, że stworzenie silnego i nowoczesnego państwa jest możliwe oraz przywróciła Polakom poczucie własnej wartości i szacunku. 
Trzy oryginalne rękopisy Konstytucji 3 Maja są przechowywane w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja została uznana za święto państwowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 r. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946. Dzień 3 maja jako Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono w wolnej Polsce ustawą z 6 kwietnia 1990 roku. Obecnie, w tym dniu w całej Polsce odbywają się różne uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Organizowane są parady, marsze oraz pikniki rodzinne. 
Kościół katolicki 3 maja obchodzi również uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 roku. 

Drodzy mieszkańcy zachęcamy do wywieszenia flagi państwowej podczas całego weekendu majowego, począwszy od pierwszego do trzeciego maja.

{"register":{"columns":[]}}