Program „Czyste Powietrze” – wymagane dokumenty do złożenia wniosku o płatność
Wniosek o płatność w ramach Programu „Czyste Powietrze” składa tak jak w przypadku wniosku o dofinansowanie – właściciel nieruchomości.
Należy go złożyć po zrealizowaniu części lub całości zadań określonych w umowie dotacji. Beneficjent ma możliwość złożenia maksymalnie 3 wniosków o płatność. W przypadku realizacji prac własnymi siłami wypłata dotacji po złożeniu końcowego wniosku o płatność będzie poprzedzona kontrolą przez WFOŚiGW. Fundusz może również w innych przypadkach przeprowadzić kontrolę. Jej celem jest potwierdzenie zgodnej z umową realizacji przedsięwzięcia, a także prawdziwości informacji i oświadczeń zawartych przez beneficjenta we wniosku o dofinansowanie oraz wnioskach o płatność.
Załączniki, które są wymagane do złożenia wniosku zależą od zakresu przedsięwzięcia, które jest realizowane w ramach umowy o dofinansowanie.
Są to w zależności od rodzaju i formy modernizacji budynku mieszkalnego mi.in.:
• dokument potwierdzający likwidację/trwałe wyłączenie z użytku źródła ciepła na paliwo stałe,
• dokumenty zakupu – faktury lub inne dokumenty księgowe (wystawione na beneficjenta lub wspólnie na beneficjenta i jego małżonka),
• dokumenty lub oświadczenie beneficjenta potwierdzające dokonanie zapłaty na rzecz wykonawcy lub sprzedawcy,
• karta produktu,
• dokument potwierdzający spełnienie wymagań technicznych WT2021,
• etykieta energetyczna potwierdzająca spełnienie wymagań technicznych,
• certyfikat/świadectwo potwierdzające spełnienie wymogów dotyczących ekoprojektu (ecodesign) dla źródła ciepła na paliwo stałe,
• certyfikat europejskiego znaku jakości „Solar Keymark” wraz z załącznikiem technicznym lub certyfikat równoważny,
• protokoły odbioru,
• dokument podsumowujący audyt energetyczny na obowiązującym wzorze jako plik typu .xls (excel) oraz w wersji zawierającej podpis audytora,
• w przypadku instalacji paneli fotowoltaicznych - wystawione na beneficjenta zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) potwierdzające montaż licznika wraz z numerem punktu poboru energii opatrzonego pieczęcią firmową oraz czytelnym podpisem.
WAŻNE! – dotyczy wniosków z prefinansowaniem.
Obecnie, aby wykonawca mógł otrzymać zaliczkę i rozpocząć prace, beneficjent musi złożyć do WFOŚiGW dyspozycję wypłaty zaliczki, która musi być wsparta kopią faktury zaliczkowej. Faktura ta powinna być wystawiona na beneficjenta lub beneficjenta i małżonka. Dodatkowo, wnioskodawca ma obowiązek złożenia wniosku o płatność końcową, rozliczającego zakres przedsięwzięcia w ciągu 120 dni od daty wypłaty zaliczki.
Dyspozycję wypłaty zaliczki należy przesłać przed złożeniem wniosku o płatność lecz po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o dofinansowanie oraz otrzymaniu decyzji z WFOŚiGW, w której zawarty jest nr umowy o dofinansowanie oraz przyznana w ramach umowy kwota dofinansowania.