Program „Czyste Powietrze” – wymagane dokumenty do złożenia wniosku o dofinansowanie
Wniosek o dofinansowanie w ramach Programu „Czyste Powietrze” składa właściciel nieruchomości. Do jego złożenia konieczne jest posiadanie obowiązkowej dokumentacji:
1. W pierwszej kolejności należy ustalić dochód na jednego członka gospodarstwa domowego.
• w przypadku podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania (70%, 100%) –zaświadczenie o dochodach wydane przez wójta - wniosek o wydanie zaświadczenia należy złożyć w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, właściwym do miejsca zamieszkania wnioskodawcy
• w przypadku podstawowego poziomu dofinansowania (40%) – PIT za rok 2023 oraz jeśli wnioskodawca posiada gospodarstwo rolne, nakaz podatkowy za rok 2023. 2. Nr księgi wieczystej lub inny dokument potwierdzający własność budynku (w przypadku miejscowości, które objęte były scaleniem gruntów, właściciele mogą posiadać nieaktualne nr ksiąg, w takim przypadku należy udać się do Starostwa Powiatowego po wypis z rejestru gruntów)
3. Zgodę współwłaściciela/współwłaścicieli na realizację przedsięwzięcia
4. Zgodę współmałżonka na zaciągnięcie zobowiązań w ramach umowy o dofinansowanie
5. Umowy z wykonawcami (w przypadku wniosku o dotację z prefinansowaniem – tylko w przypadku podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania) – nie więcej niż 3 umowy 6. Dodatkowo należy znać powierzchnię całkowitą budynku oraz rok wystąpienia o pozwolenie na budowę.
WAŻNE! Od 14 czerwca 2024r. dotacja z programu „Czyste Powietrze” na pompę ciepła, kocioł zgazowujący drewno lub kocioł na pellet może być udzielona tylko wtedy, gdy urządzenie wpisane jest na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM dostępna jest pod linkiem: https://lista-zum.ios.edu. pl/index.aspx).
W przypadku kupna i montażu pompy ciepła obowiązkowo należy wykonać audyt energetyczny, który jest kosztem kwalifikowanym (dotacja do 1200 zł. netto).
Na co jeszcze można otrzymać dofinansowanie?
• wymianę kopciucha na nowe efektywne i ekologiczne źródło ciepła
• modernizację instalacji grzewczej,
• ocieplenie budynku,
• wymianę okien i drzwi,
• zakup rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
• montaż instalacji fotowoltaicznej, paneli słonecznych.
Przypominamy, że wnioski składane w ramach programu „Czyste Powietrze” rozpatrywane są przez WoJewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, natomiast pomoc w wypełnieniu i złożeniu wniosku o dofinansowanie oraz szczegółowe informacje dot. programu można uzyskać w Urzędzie Gminy w Grodzisku Dolnym pok. Nr 7 lub pod nr tel: 17 242 82 65 wew. 171