W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Ochotnicza Straż Pożarna Grodzisko Górne

Czerwony, jednopiętrowy budynek z czerwonym, dachem, przy budynku wieża z zegarem i blaszany czerwony garaż.

Ochotnicza Straż Pożarna w Grodzisku Górnym została zawiązana 13 października 1929 roku. W tym właśnie dniu z inicjatywy ówczesnego naczelnika gminy – Piotra Kulpy – odbyło się w jego domu zebranie założycielskie, a nowo powstała drużyna liczyła 24 członków. W celu zgromadzenia środków na zakup sprzętu i umundurowanie, organizowano festyny i przedstawienia teatralne w miejscowej szkole podstawowej.

W 1931 roku wystąpiono z inicjatywą budowy Domu Ludowego, jednak wybuch wojny i okupacja zahamowały na kilka lat rozwój jednostki.

Działalność drużyny reaktywowana została w 1944 roku, kiedy to przystąpiono do regularnych ćwiczeń, a także zakupu sprzętów. Najpoważniejszym problemem był brak odpowiedniego lokum, dlatego też 22 maja 1958 roku, w czynie społecznym rozpoczęto budowę długo oczekiwanej remizy OSP. Materiały budowlane zwozili druhowie wozami konnymi i magazynowali we własnych gospodarstwach. Prace przy budynku posuwały się szybko. Mimo braku gotówki i materiałów udało się je dokończyć i 31 października 1961 roku odbyła się uroczystość oddania do użytku nowego obiektu OSP.

Z biegiem lat wykonano szereg dalszych prac, obejmujących ogrodzenie, rozbudowę świetlicy, doposażenie i unowocześnienie obiektu oraz konserwację sprzętu i pomieszczeń. W 2002 roku przy remizie wykonany został „Grzybek”.

12 września 2004 roku w 75 rocznicę powstania jednostki, społeczny Komitet Fundacji Sztandaru pod przewodnictwem Zbigniewa Rynasiewicza– starosty leżajskiego, ufundował sztandar oraz tablicę pamiątkową. Uroczystego wręczenia Sztandaru oraz odznaczenia go „Złotym znakiem Związku OSP” dokonał dh Mieczysław Kot- sekretarz Zarządu Wojewódzkiego ZOSP w Rzeszowie.

Jednostka uczestniczyła w licznych akcjach ratowniczych. Druhowie brali udział w działaniach ratowniczo – gaśniczych, m.in. przy gaszeniu pożaru kompleksów leśnych w Kuźni Raciborskiej (1991)i Sandomierza (2001) oraz wielu innych akcjach na terenie województwa, powiatu, nie mówiąc o terenie Gminy Grodzisko Dolne.

Od 1995 roku jednostka jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego i dzięki środkom z tego tytułu, poprawia się z roku na rok wyposażenie sprzętowe jednostki, a tym samym poprawia się jej mobilność i bezpieczeństwo lokalnej społeczności.

{"register":{"columns":[]}}