W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Ochotnicza Straż Pożarna Grodzisko Dolne

Żółty, dwupiętrowy budynek Straży Pożarnej, dwoje czerwonych dużych drzwi i jedne mniejsze brązowe.

Ochotnicza Straż Pożarna w Grodzisku Dolnym powstała w 1888 roku. Głównym źródłem historycznym są zapiski ks. Wojciecha Michny i księcia Cetnarowicza zachowane w folwarku baronowej Branhidy i Wawrzyńca Tuczyńskiego. Dwie pierwsze próby zorganizowania „pogotowia straży ogniowej” nie powiodły się. Dopiero w 1888r. Jan Pysz, zawodowy kapral, zorganizował formalnie straż ogniową.

Od 1927 roku trwały przygotowania przy budowie Domu Ludowego, który został oddany do użytku rok później. Przy budowie pracowali wszyscy strażacy, a uroczyste otwarcie budynku strażnicy nastąpiło w 1960 roku.


W 1963 roku jednostka obchodzi jubileusz 75-lecia swej działalności. W 1964 straż otrzymuje nowy samochód GBM. Rozbudowano remizę, drugi garaż i piętro. W 1975 roku jednostka otrzymuje samochód Żuk, który w 1983 przekazany zostaje do OSP Chodaczów, a jego miejsce zajmuje samochód Jelcz typu GCBA. W 1979 roku strażacy w czynie społecznym budują estradę na wolnym powietrzu. tzw. grzybek. W 1988 jednostka obchodzi jubileusz 100- lecia.

W latach 1997-1999 przy ogromnym wsparciu Urzędu Gminy prowadzona była ciągła modernizacja budynku, z którego w chwili obecnej korzystają nie tylko strażacy. Odbywają się tu wesela, zabawy sylwestrowe, zebrania wiejskie, szkolenia i kursy.

22 marca 1995 roku jednostka przeżywała historyczną chwilę. Na podstawie porozumienia Komendanta Rejonowego PSP w Leżajsku z Wójtem Gminy Grodzisko Dolne Zbigniewem Rynasiewiczem, jednostka została włączona do krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego. Z okazji jubileuszu 115-lecia wydano pamiątkową tablicę i uhonorowano sztandar „Złotym Znakiem Związku”.

{"register":{"columns":[]}}