W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Mierniki jakości powietrza w gminie

Z uwagi na pogarszający się stan jakości powietrza, zostaną zamontowane w tym roku w naszej gminie mierniki jakości powietrza obrazujące jego stan. W każdym sołectwie pojawi się tzw. ekosłupek, który będzie monitorował następujące wskaźniki: pyły zawieszone, wilgotność, temperaturę i ciśnienie. Kolor słupka będzie się zmieniał wraz ze zmieniającym się stężeniem pyłów. Na budynku Urzędu Gminy zamontowana zostanie tablica zbiorcza z mapą gminy i punktami z lokalizacją mierników, świecących identycznie jak słupki w czasie rzeczywistym. 
Przy budynku Ośrodka Kultury w Grodzisku Dolnym zostanie umieszczona tablica wyświetlająca parametry jakościowe powietrza. 
Ponadto, specjaliści zajmujący się tematyką ekologii poprowadzą warsztaty z zakresu edukacji ekologicznej we wszystkich szkołach z terenu naszej gminy. 


Głównym celem realizacji tego projektu jest podniesienie świadomości ekologicznej naszych mieszkańców oraz zobrazowanie problemu zanieczyszczonego powietrza i uświadomienie, jak duży wpływ na stan jego jakości mają wykorzystywane przez nas do ogrzewania domów źródła ciepła i to jakimi paliwami ogrzewamy swoje domy.  
 

Projekt finansowany jest z środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 119 709,00 zł z czego dofinansowanie stanowi kwotę 106 860,00 zł. Instalacje do pomiaru powietrza zostaną zamontowane do końca października bieżącego roku. 

logo

{"register":{"columns":[]}}