W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

ŚPIEWACY LUDOWI I POLONUSI NA RODZINNYM PIKNIKU LASOWIACKIM W GRODZISKU

18.07.2023

kobiety i mężczyźni ubrani w kolorowe stroje ludowe tańczą na scenie

W niedzielę, 16 lipca 2023r., w Parku przy Ośrodku Kultury w Grodzisku dolnym odbył się Rodziny Piknik Lasowiacki w ramach III edycji Festiwalu Kultury Lasowiackiej organizowanego przez Województwo Podkarpackie. W trakcie wydarzenia po raz pierwszy w historii Festiwalu miał miejsce Przegląd Pieśni Lasowiackich, mający na celu kultywowanie tradycyjnego lasowickiego śpiewu. W konkursie współorganizowanym z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie wzięło udział dziesięć zespołów śpiewaczych, trzy kapele ludowe i pięciu solistów. Poza konkursem Zespół „Cmolasianie” z Cmolasu zaprezentował się w humorystycznym widowisku „Potańcówka”. Gościem specjalnym Pikniku był Zespół Pieśni i Tańca „Polanie znad Dniepru” z Kijowa, biorący udział w XIX Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Wieczór zakończył się potańcówką na ludową nutę.

Imprezie towarzyszyły również inne atrakcje o lasowiackim rodowodzie. Na stoiskach można było podziwiać drewniane zabawki, gliniane naczynia i uczestniczyć w pokazach wytwarzania ich na kole garncarskim. Panie z kół gospodyń wiejskich z Grodziska „Miasteczka” i Wólki Grodziskiej przygotowały pokaz kuchni lasowiackiej i częstowały wszystkich swoimi potrawami, przystawkami i pysznymi ciastami. Tak jak pogoda w tym dniu, nastrój był gorący i niepowtarzalny, tak jak naturalna i serdeczna jest cała lasowiacka kultura.

                                                                                                                                                                     OK

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}