W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Kreatywny pobyt w szkole hiszpańskiej

dzieci z dorosłymi pozują do wspólnego zdjęcia dzieci maja w rękach dyplomy

Dziesięć uczennic pod opieką pani Alicji Zalepy i pani Alicji Dubiel z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym wzięło udział w edukacyjnej przygodzie opartej na różnorodności kultur, języków i wartości europejskich, a także działaniach artystycznych oraz współpracy w ramach przyznanej Akredytacji przez Agencję Programu Erasmus+ finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pobyt w szkole CEIP Luis Rosales w Granadzie to czas spędzony bardzo intensywnie, a przede wszystkim  artystyczne i robotycznie. Powitanie, zajęcia integracyjne i biblioteczne, robienie breloków z użyciem długopisów 3D, warsztaty z muzyką, czyli gra na perkusji, a także warsztaty robotyczne – tak w skrócie można opisać aktywności w szkole. Na pewno do zajęć, które bardzo podobały się uczennicom, można zaliczyć warsztaty artystyczne z graffiti. One zachęcały do kreatywnego działania i wyzwalały energię twórczą. Dużą radość sprawiło dziewczynom malowanie swoich imion na ścianach. Po ich pobycie pozostaną wspomnienia, ale też wytwory ich działań przypominające o spotkaniu międzynarodowym. Do działań artystycznych należały też warsztaty z magikiem, czyli ciekawy sposób na poznanie sztuczek wykorzystywanych w teatrze. Jeden dzień był poświecony wiedzy o Unii Europejskiej. Nie zabrakło też fizyki i eksperymentów w parku nauki, a także warsztatów zdrowego żywienia, a podczas nich pracy nad plakatami o zdrowych nawykach żywieniowych. Był też Kahoot. Nawet znalazł się czas na koszykówkę. Dopełnienie nauki to udział w lekcji języka angielskiego i matematyki. Każde z tych działań było sposobem na naukę poprzez doświadczenie, które uczy współpracy i otwartości. Młodzi ludzie inspirowali się nawzajem pomysłami. Niby tylko tydzień, ale widoczne są zmiany w zachowaniu. Nie straszne dla naszych uczennic już jest spotkanie z osobą innej narodowości. Bariery społeczne, kulturowe i językowe zostały przełamane. Na koniec pobytu w szkole jeszcze tylko potwierdzenie udziału w tygodniowej edukacji w szkole hiszpańskiej w formie certyfikatu i pamiątkowe zdjęcie z panem dyrektorem.

Ważnym punktem w programie mobilności były wycieczki kulturalno – historyczne. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili Granadę. Na pewno zapamiętają wyprawę Sacromonte- dzielnicą cygańską na wzgórzach nad Granadą. Miejsce, które warto odwiedzić z różnych względów, ale na pewno jednym z nich są widoki. Ze szczytu wyraźnie widać dzielnicę Sacromonte, koryto rzeki Darro oraz Alhambrę– perłę Andaluzji w 1984 roku wpisanej na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Podczas zwiedzania Alhambry wszystkich zachwycił pałac Nasrydów uważany za najpiękniejszy i najlepiej zachowany pałac arabski na całym świecie.  Pełen jest dziedzińców i pomieszczeń dekorowanych rzeźbami i kolumnami. Do tego wszystkiego piękne i bujne  ogrody Alhambry z fontannami i gajami owocowymi. Widok zapiera dech w piersiach.  Wydaje się, że to miejsce wydarzeń „Baśni tysiąca i jednej nocy”. Kolejnym odwiedzanym miejscem była Malaga: Zamek Gibralfaro, twierdza Alcazaba, punkt widokowy na wzgórzu Gibralfaro, a także plaża La Malagueta z pięknym widokiem na Morze Śródziemne. Bardzo edukacyjna wycieczka  to wyprawa do Nerji, nazywanej Balkonami Europy - popularnego wśród turystów miasteczka na wybrzeżu Costa del Sol. W Nerji znajduje się też niesamowita gratka dla tych, którzy lubią schodzić pod ziemię. W roku 1959 odkryto rozległe jaskinie. To wielka przygoda dla grotołazów i wielbicieli geologii.

Andaluzja jest fascynująca i różnorodna. Uczestniczki wyjazdu miały możliwość podziwiać piękną architekturę i przyrodę, poznać nową kulturę, a także być nad morzem w otoczeniu gór. Warto na koniec przypomnieć hiszpańskie przysłowie: "Kto nie widział Granady, nie widział nic". Inni dodają jeszcze, że jeśli miałoby się odwiedzić tylko jedno jedyne miasto w Hiszpanii, powinna to być Granada.

                                                                       Monika Fila

                                                                       Koordynator projektu

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}