W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Konkurs Na Ludowo

08.09.2022

Dwóch mężczyzn w ciemnych spodniach, białych koszulach i czarnych marynarkach niosą wiklinowy kosz w którym siedzi mężczyzna w ciemnych spodniach i białej koszuli

W dniach 3 - 4 września 2022 roku w Sędziszowie Małopolskim miała miejsce 34 edycja Wojewódzkiego Konkursu „Ludowe obrzędy i zwyczaje”. Jest to więc konkurs z wieloletnią tradycją, podczas którego zespoły folklorystyczne z całego Podkarpacia prezentują swój artystyczny dorobek. A podkarpacki folklor ma naprawdę wiele do zaoferowania. Znajdziemy tu nie tylko charakterystyczne dla tej części Polski doroczne obrzędy i zwyczaje rodzinne, świąteczne czy okolicznościowe, ale też unikatowe, trącące wręcz archaizmem, zwyczaje pogrzebowe i te związane z pracą na roli. Jury oceniające konkurs ma naprawdę twardy orzech do zgryzienia, bo prezentowane widowiska urzekają swą różnorodnością, autentyzmem, wiejską gwarą i kostiumami z minionej epoki. Pełnego charakteru i temperamentu chłopskiej obyczajowości dodają im nieodzowne żywiołowe tańce ludowe oraz dostosowane do okoliczności pieśni i przyśpiewki. To wszystko sprawia, że owe ludowe widowiska mają tak niepowtarzalny charakter i tak bardzo angażują i fascynują widownię.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 8 zespołów z Podkarpacia, w tym Zespół Regionalny „Grodziszczoki”. Nasz zespół przygotował do występu fragment „Wesela grodziskiego”, a mianowicie „Poprawiny”. To wieloskładowe widowisko oddaje w pełni stylizację i dawną grodziską obyczajowość weselną. Trafnie dobrane postaci i ich sceniczne kreacje, melodyjne pieśni i przyśpiewki grodziskie do wtóru kapeli ludowej oraz skoczne tańce w wykonaniu zespołu nie mogły pozostać bez echa i przyniosły „Grodziszczokom” najwyższe miejsce na podium.

Gratulujemy zespołowi tak prestiżowej nagrody i życzymy dalszych sukcesów na niwie kultury.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             OK 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}