W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Jest takie miejsce, taki kraj

30.05.2022

Słowami tej patriotycznej piosenki Jana Pietrzaka w wykonaniu Asi Kulińskiej zainaugurowaliśmy środowy wieczór 25 maja poświęcony promocji nowowydanego albumu „Kapliczki i krzyże w gminie Grodzisko Dolne”.

zespół kobiet ubranych w kolorowe ludowe stroje, śpiewających na scenie

Ta, zarówno dokumentalna jak i kulturalna publikacja, nad którą pracowaliśmy w ubiegłym roku, jest swoistym kompendium wiedzy o tych obiektach małej architektury sakralnej zlokalizowanych na terenie naszej gminy. W albumie znajdziemy w większości przypadków proste historie kapliczek i krzyży przydrożnych ilustrowane aktualnymi zdjęciami, ale też w odniesieniu do starszych obiektów są to historie barwne i czasami niezwykłe. Dodatkowo wydanie to zostało zaopatrzone w interaktywny przewodnik, który pozwoli bez przeszkód na odwiedzenie każdej z 108 lokalizacji zawartych w tym albumie.

Program artystyczny spotkania miał podniosły patriotyczno-sakralny charakter. Złożyły się nań oprócz występu Asi Kulińskiej piosenki w wykonaniu Natalii Moskal oraz repertuar pieśni maryjnych zadedykowanych publiczności przez Zespół Regionalny „Grodziszczoki”.

A publiczność tego dnia była wyjątkowa. Zaproszone zostały wszystkie osoby, które na swoich posesjach posiadają kapliczki lub krzyże i ci, którzy opiekują się w sąsiedztwie takimi miejscami kultu religijnego. Spotkanie zaszczyciły również władze gminy, przedstawiciele stowarzyszeń i zespołów oraz księża.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa dawnych chustek noszonych niegdyś przez nasze babcie.

W podziękowaniu za pomoc i współpracę w przygotowaniu albumu oraz pieczę nad kapliczkami i krzyżami wszystkie te osoby zostały uhonorowane egzemplarzami albumu. Na zakończenie uroczystości na dużym ekranie odbył się jeszcze pokaz wszystkich zdjęć kapliczek i krzyży zawartych w albumie.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   OK

Zdjęcia z tego wydarzenia dostępne są na stronie Ośrodka Kultury 

{"register":{"columns":[]}}