W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Grodziskiej Turki na Gali Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Sandomierzu

19.05.2023

ludzie zgromadzeni przed białym wysokim budynkiem pozują do wspólnego zdjęcia

W dniu 19 maja  w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu odbyła się gala jubileuszu 20-lecia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego i 10-lecia Krajowej Listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Polsce. Z okazji obu jubileuszów Narodowy Instytut Dziedzictwa przygotował wystawę „Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce”, która przez najbliższe dwa tygodnie będzie prezentowana na dziedzińcu Zamku. 

Obchody z przytupem rozpoczęła parada „Grodziskich Turków”, którzy od 2017 roku widnieją na krajowej liście. Oddział Turków z Grodziska Górnego przy akompaniamencie muzyków Grodziskiej Orkiestry Dętej prezentował musztrę paradną na dziedzińcu Zamku. 

Dalsza część uroczystości miała miejsce w pomieszczeniach zamkowych. W jubileuszowych obchodach wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, instytucji kulturalnych oraz związanych z ochroną zabytków i dziedzictwa kulturowego.

„Grodziskie Turki” znalazły się w zaszczytnym gronie regionalnych depozytariuszy prezentowanych podczas konferencji dotyczącej zjawisk niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Niematerialne dziedzictwo kulturowe to nasze tradycje, zwyczaje, obrzędy czy też umiejętności odziedziczone po przodkach i przekazywane kolejnym pokoleniom. To żywe przejawy kultury, które społeczności uznają za swoje dziedzictwo kulturowe. Od 2013 roku Narodowy Instytut Dziedzictwa w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która jest spisem różnorodnych przejawów i bogactwa żywego dziedzictwa niematerialnego z całej Polski, a także wyrazem uznania dla społeczności kultywujących własne tradycje.

Więcej zdjęć na stonie internetowej Ośrodka Kultury

                                                                                                                                                                       OK

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}