W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Giedlarowskie "Włościańskie jadło"

09.06.2022

kobiety ubrane w stroje ludowe, stojące na scenie i pozujące do zdjęć

Gdy gwar rozmów miesza się z dolatującymi zewsząd zapachami, a ludowe muzykowanie zachęca do obertasów, polek lub – jak się tutaj powiada – hulania, pewny to znak, że do pobliskiej Giedlarowej znowu zawitało chłopskie jadło. Z bliska i z daleka zjeżdżają się gospodynie wystrojone w regionalne gorsety, spódnice i zapaski, żeby pochwalić się swymi umiejętnościami, a i od zapomnienia ocalić to, co ocalenia warte.
W tym roku "Włościańskie Jadło" odbyło się 5 czerwca, w ramach Dni Gminy Leżajsk. Naszą gminę reprezentowało pięć delegacji: KGW Grodzisko Dolne, KGW Grodzisko Nowe, KGW Opaleniska, KGW Zmysłówka oraz Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Leszczynka" z Wólki Grodziskiej. 

 „Włościańskie Jadło" jest imprezą folklorystyczną, podczas której delegacje organizacji kobiecych oraz indywidualni wystawcy z terenu całej Polski prezentują przygotowane według staropolskich receptur potrawy wywodzące się najczęściej z wiejskich gospodarstw domowych. Impreza ma na celu promowanie polskiej zdrowej żywności, podtrzymywanie tradycji kulinarnych naszych przodków oraz kultywowanie rodzimego folkloru.

Więcej zdjęć dostępnych na stronie Ośrdoka Kultury 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}