W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

ErasmusDays 2022 w ZS w Grodzisku Górnym

26.10.2022

W związku z tym, że nasza szkoła już od kilkunastu lat uczestniczy w międzynarodowym programie edukacyjnym Erasmus+, postanowiliśmy wziąć udział w obchodach 6. edycji Dni Erasmusa w ramach 35-lecia funkcjonowania tego programu. Były one celebrowane w dniach 13-15 października 2022 r. W wydarzeniu tym brało udział kilka tysięcy instytucji z kilkudziesięciu krajów na całym świecie. Celem akcji było upowszechnienie rezultatów projektów realizowanych w ramach programu Erasmus+, a miały one różne formy, takie jak: debaty, spotkania, wystawy, quizy, wykłady, prezentacje i inne. Była to doskonała okazja do przekonania się, jak za pomocą środków pochodzących z programu można kreować szereg inicjatyw kształtujących nowe możliwości rozwojowe i edukacyjne zarówno w społeczności lokalnej, zawodowej, ale także międzynarodowej.

dzieci ubrane w hiszpańskie kolorowe stroje, z kapeluszami i wachlarzami pomiędzy nimi uśmiechnięty mężczyzna w garniturze

W naszej szkole obchody te zorganizowane zostały za zgodą Narodowej Agencji w dniu 11 października 2022 r. Wzięli w nich udział wszyscy nauczyciele i uczniowie szkoły podstawowej, a także przedszkola. Po zgłoszeniu szkoły, rozpoczęliśmy gruntowne przygotowania, podczas których opracowany został plakat, harmonogram działań, wysłano prośby do sponsorów o nagrody, nawiązano współpracę z Nadleśnictwem w Leżajsku oraz rozdysponowano zadania dla uczniów. Przewodnim hasłem tego dnia była szeroko pojęta ekologia, sport i zdrowy styl życia. Uczniowie każdej klasy losowali jeden z naszych krajów partnerskich, a następnie zdobywali informacje na jego temat, zamieniając się jak gdyby w obywateli tego państwa  i prezentowali swoje prace przed jury, które oceniało je w 8 kategoriach: kreatywność, estetyka wykonania, samodzielność, użyte materiały, sposoby prezentacji, zasób słownictwa, zgodność z tematyką i zaangażowanie klasy. Uczniowie, wychowawcy oraz rodzice wykazali się ogromną pomysłowością przedstawiając niezwykle ciekawy materiał dotyczący zwyczajów, potraw, strojów, używanego języka, folkloru czy informacji historyczno-geograficznych. Pierwsze miejsce zajęła klasa 4 (Hiszpania), drugie miejsce klasa 6b (Węgry), na trzecim miejscu uplasowała się klasa 5 ( Macedonia). Najmłodsi podopieczni naszej placówki, czyli przedszkolaki i uczniowie klas 1-3 wzięli udział w  spotkaniu z leśniczym Nadleśnictwa Leżajsk, panem Tomaszem Steligą, który objaśniał i przybliżał wiadomości o mieszkańcach lasu przedstawiając florę i faunę tego terenu. Również na korytarzach można było dostrzec europejski klimat. Uczniowie częstowali wszystkich ozdobionymi flagami muffinkami , które sami przygotowali, a  na ubraniach widniały naklejki z logo Erasmus Days. Wszystkim uczniom, rodzicom oraz wychowawcom gratulujemy pomysłowości oraz zaangażowania. Była to wspaniała integracja klasy oraz całej społeczności szkolnej.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia tego wydarzenia. Szczególne wyrazy wdzięczności składamy: Panu Tomaszowi Stelidze z Nadleśnictwa w Leżajsku za przeprowadzenie cennych lekcji o ekologii; Ambasadzie Hiszpanii w Warszawie, Ambasadzie Włoch w Warszawie, Ambasadzie Holandii w Warszawie , Ambasadzie Austrii w Warszawie, Austriackiemu Forum Kultury w Warszawie, Instytutowi Goethe w Krakowie oraz wydawnictwu PWN za wsparcie w postaci nagród.

Więcej zdjęć na stronie szkoły www.zsfranciszkalei.edu.pl

                                                                                                                                                                                                               Zespół Erasmus+

 

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}