W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Emerycie, rencisto - możesz korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji

30.01.2023

Z początkiem stycznia 2023 r. każdy emeryt i rencista może już korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji. Jest ona dostępna w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel. Nadal pozostają też ważne legitymacje w formie plastikowej karty. Uzyskanie mLegitymacji nie wymaga składania dodatkowego wniosku, ani wizyty w ZUS. Wszyscy emeryci i renciści otrzymają ją automatycznie. Jednie Ci, którzy nabędą prawa do emerytury po 1 stycznia 2023, chcąc dodatkowo uzyskać tradycyjną legitymację w formie plastikowej karty, będą musieli złożyć w ZUS odpowiedni wniosek.

granatowe tło, białe litery, po lewej stronie para starszych ludzi ogląda coś na telefonie

ZUS wystawi elektroniczną wersję legitymacji również wtedy, gdy emeryt-rencista posiada już legitymację w formie plastikowej karty identyfikacyjnej. Tradycyjna legitymacja pozostaje aktualna zgodnie z terminem jej ważności. Posiadacz obu wersji może używać ich zamiennie, zgodnie ze swoimi osobistymi preferencjami. 

Jak dodać mLegitymację w aplikacji mObywatel

Każdy emeryt i rencista może samodzielnie dodać swoją mLegitymację w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Wystarczą do tego trzy proste kroki: uruchomienie aplikacji, kliknięcie opcji „dodaj dokument” i wybranie na liście dokumentów „legitymacja emeryta-rencisty”. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji.

plakat

Wniosek o tradycyjną legitymację

Osoby, które nabędą prawo do emerytury lub renty od stycznia 2023 r. nie otrzymają od ZUS plastikowej karty, zostanie im wystawiona za to mLegitymacja. Jeśli emeryt lub rencista będzie chciał posługiwać się tradycyjną legitymacją, może złożyć do ZUS wniosek o wydanie karty.

                                                                                                                                                                                                                                                                 ZUS

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}