W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dobry Start - od 1 lipca można składać wnioski

10.07.2023

1 lipca ZUS przyjmuje wnioski rodziców o wypłatę świadczenia z programu Dobry Start. Wnioski o świadczenie można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną, a wypłata nastąpi wyłącznie w formie bezgotówkowej.

zdjęcie przedstawia rozsypane artykuły szkolne i napis niebieska kreską Dobry Strat, obok napisu różowa grafika dwójki dzieci z plecakami

Tzw. wyprawka szkolna przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole,  świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Świadczenie Dobry Start nie przysługuje jednak na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Rządowy program Dobry Start nie obejmuje również studentów.

Wniosek o wyprawkę szkolną 300+ złożyć można:

  1. Poprzez bankowość elektroniczną,
  2. Na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS,
  3. Na portalu emp@tia.

Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Więcej informacji o programie Dobry Start i jak złozyć wniosek na stronie ZUS - u 

{"register":{"columns":[]}}