W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

50 - lecie Zespołu Regionalnego "Grodziszczoki"

19.06.2024

kobiety i mężczyźni w ludowych kolorowych strojach pozują do wspólnego zdjęcia, z przodu siedzą dwie kobiety i dwóch mężczyzn z instrumentami

W sobotę, 15 czerwca Zespół Regionalny „Grodziszczoki” celebrował swój 50-letni jubileusz działalności artystycznej. Jest to działalność zamykająca się w kręgu grodziskiego folkloru, grodziskiej kultury i jej specyfiki. Tworzą ją dynamiczne, żywiołowe tańce grodziskie, skoczne pieśni i przyśpiewki, okraszone codzienną, grodziską gwarą oraz liczne obrzędowe widowiska, w których te wszystkie elementy wchodzą wraz z ludźmi na scenę pewnie i z przytupem, by z udziałem autentycznych strojów, rekwizytów i całej scenicznej oprawy przenieść nas w inny, dawny, tajemniczy i odległy świat wiejskiego życia – tchnącego urodą i prostotą minionego wieku.

Jubileuszowa gala rozpoczęła się o godz. 17.00 występem Zespołu „Grodziszczoki”, który zadedykował zaproszonym gościom część przygotowanego na tę okoliczność repertuaru. Kolejno na scenie pojawiły się zespoły „Wiola” i „Leszczynka”, które zadedykowały naszym Jubilatom odśpiewaną formę życzeń. Sceniczne występy zakończyło powtórne wejście Zespołu „Grodziszczoki”.

Kiedy tańcom i śpiewom stało się zadość, przyszła pora na oficjalne gratulacje i podziękowania dla Zespołu. Piękne życzenia za kultywowanie tradycji i promowanie grodziskiej kultury przekazali członkom Zespołu Wójt Gminy, pan Jacek Chmura oraz zastępca Przewodniczącego Rady Gminy pan Kazimierz Matuszek. Wraz z Listami gratulacyjnymi władze gminy przekazały na ręce Zespołu dwie lniane sukmany, które wzbogacą dotychczasową garderobę „Grodziszczoków”.

Podziękowania wraz z wyrazami uznania i bukietami kwiatów otrzymały od Wójta, panie Maria Dąbek i Wanda Kuras, jako najstarsze i najbardziej zasłużone członkinie Zespołu.

Gratulacje wraz z upominkami przekazały naszym Jubilatom też inne osoby oraz zaproszone zespoły. W tym gronie znalazł się pan Damian Drąg – Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, pani Maria Krzeszowska i pan Grzegorz Krzeszowski, pan Jerzy Gdański – Przewodniczący Rady Gminy wraz z małżonką, pracownicy Ośrodka Kultury oraz przedstawiciele zespołów „Wiola”, „Leszczynka” i Kapeli Ludowej.

Doniosłość chwili podkreślił okolicznościowy tort, przy którym odśpiewano „Sto lat” i wzniesiono toast. Teraz już na wszystkich czekało wspólne biesiadowanie przy muzyce kapeli ludowej. Od godziny 19-tej w parku za Ośrodkiem Kultury rozpoczęła się grodziska potańcówka, która przyciągnęła spore rzesze miłośników zabawy na świeżym powietrzu. Uczestników sobotniej zabawy wspierało również kulinarne stoisko KGW i strażaków z Grodziska „Miasteczka”.

 

                                                                                  Małgorzata Burda-Król

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia na stronie internetowej Ośrodka Kultury 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}