W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

1 września 1939 roku rozpoczęła się wojna, która ogarnęła cały świat

01.09.2023

biały napis wrzesień i biała data 1939 na czerwonym tle

84 lata temu, 1 września 1939 roku Niemcy dokonali zbrojnej agresji na Polskę, rozpoczynając tym samy II wojnę światową.  O godzinie 4:45 Niemcy rozpoczęli ostrzał polskiej Wojskowej Składnicy na Westerplatte, a na polskie miasta zostały zrzucone bomby przez niemieckie samoloty.

Wojna zakończona na wiosnę 1945 roku pochłonęła miliony ofiar na całym świecie.  Zginęło pond 5 mln polskich obywateli. Polska poniosła ogromne straty kulturalne, gospodarcze i materialne.

Dzisiaj, w rocznicę tych tragicznych wydarzeń zatrzymajmy się na chwilę. Pomyślmy o tych, którzy – wtedy - nie mieli innego wyjścia jak tylko stanąć z wrogiem twarzą w twarz i walczyć za naszą Ojczyznę. O tych, którzy oddali życie, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju.

{"register":{"columns":[]}}