W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Projekt Lokalne Centra Wolontariatu na terenie gminy Bodzechów

Projekt Lokalne Centra Wolontariatu na terenie gminy Bodzechów

Wolontariat jako dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych osób lub lokalnego środowiska nie jest obca uczennicom, uczniom i nauczycielom Publicznej Szkoły Podstawowej im. Walentego Stefańskiego w Bodzechowie. Włączali się oni wielokrotnie w różne akcje prowadzone na rzecz środowiska lokalnego, a w bieżącym roku liczba wolontariuszy w naszej szkole znacznie się zwiększyła. Początkiem był udział uczniów klasy V B - Bartosza Gorazda, Miłosza Kwaśniaka, Stanisława Przysuchy oraz dyrektora szkoły pana Konrada Żelazowskiego w Gali Wolontariatu 2023 organizowanej w Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego w Ostrowcu Św. przez Stowarzyszenie Krzemienny Krąg. Podczas jej trwania Jarosław Kuba oraz Paulina Wabik podsumowali dotychczasową działalność oraz przedstawili plany na przyszłość dotyczące organizacji Lokalnych Centrów Wolontariatu również na terenie gminy Bodzechów.
Nasza szkoła, reprezentując gminę Bodzechów, zakwalifikowała się do konkursu „Lokalne Centra Wolontariatu” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg”. Celem projektu była organizacja różnych akcji społecznościowych aktywizujących uczniów oraz lokalną społeczność. Realizacja zadania rozpoczęła się od szkolenia dla koordynatorów prowadzonych metodą LaWo oraz metodą gier i zabaw. Funkcję koordynatora projektu pełnił pan dyrektor Konrad Żelazowski, zaś zastępcami koordynatora w grupie wolontariuszy klas IV – V były panie: Magdalena Kaczmarska i Dagmara Nowak, zaś klas VII – VIII pani Małgorzata Matyjasek i pan Grzegorz Podsiadło. Kolejne działania skierowane do uczniów – wolontariuszy miały miejsce na terenie naszej szkoły. Pierwsze warsztaty adresowane do uczniów klas IV – V prowadził pan dr Wacław Idziak - socjolog, kulturoznawca, pedagog, animator kultury, działacz społeczny oraz autor wielu książek. Celem zajęć było rozwijanie intuicji i twórczych postaw, kształtowanie umiejętności pracy w grupie, odkrywanie swoich talentów, nowe spojrzenie na swoją lokalną społeczność oraz poszerzenie repertuaru gier i zabaw. Kolejne działania prowadzone przez panią Paulinę Wabik obejmowały gry i zabawy integracyjne, pogadanki, rozmowy i swobodne wypowiedzi uczniów. Zajęcia miały na celu uświadomienie, jak ważne w naszym życiu jest bezinteresowne pomaganie innym oraz promowanie przez szkołę, do której uczęszczają postaw wolontariackich oraz stwarzania uczniom możliwości działania w akcjach społecznościowych. Następne spotkanie koordynowane przez panią Paulinę Wabik skierowane był do członków Szkolnego Koła Wolontariatu klas VII i VIII. Prowadząca podkreślała, że organizowanie pomocy osobom potrzebującym motywuje uczniów do aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwijania swoich mocnych stron, zainteresowań oraz do pracy nad sobą. Wolontariat uczy cierpliwości, systematyczności, samodzielności, odpowiedzialności i wrażliwości na drugiego człowieka. Celem spotkania była integracja grupy wolontariuszy oraz podkreślenie roli szkoły, jako centrum lokalnej aktywności.
Po zajęciach teoretycznych uczniowie – wolontariusze przystąpili to realizacji działań projektowych. Akcję „Podaruj Serce” przeprowadzili wolontariusze z klas IV i V B, którzy pod opieką zastępców koordynatora pojechali do Niepublicznych Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Małachowie przy Stowarzyszeniu „Razem” na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Umysłowo. Celem wyjazdu było przekazanie podopiecznym placówki gier planszowych oraz maskotek zebranych przez wolontariuszy na terenie naszej szkoły. Spotkanie rozpoczęło się wspólną zabawą z wykorzystaniem ulubionych „planszówek”, co pozwoliło na przełamanie lodów i wzajemne poznanie. Kontynuacją były słodkie warsztaty kulinarne w czasie których uczestnicy dekorowali muffinki upieczone przez panie kucharki pracujące w naszej szkole. Piękne dekoracje nawiązywały do zbliżających się Świąt Wielkanocnych, a pomysłowość nie miała granic. Po tak wyczerpującej pracy wszyscy z ochotą zjedli wspólnie pizze dostarczone przez pizzerię Da Grasso w Ostrowcu Św. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał czekoladowego zająca będącego słodką nagrodą za poświęcony czas. Serdeczne podziękowania składamy panu Krzysztofowi Bawołowi właścicielowi firmy W& J Trans Usługi Transportowe za przewóz wolontariuszy pro bono.
Międzypokoleniowa Integracja było hasłem spotkania wolontariuszy z klas VII i VIII, którzy wraz z opiekunami udali się do „Klubu Seniora” w Bodzechowie. Temu spotkaniu międzypokoleniowemu towarzyszyły warsztaty wielkanocnych ozdób, zajęcie tematyczne – prelekcja seniorów o dawnych przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych i potrawach znajdujących się na stole. Z kolei młodzież podzieliła się swoimi doświadczeniami w przygotowaniach i celebrowaniu tego czasu w rodzinnym gronie. Był też czas na zabawy integracyjne oraz konkurs przygotowany przez Klubowiczki, w którym udział brały drużyny składające się z seniorów i uczniów. To wyjątkowa forma realizacji maksymy „Ucząc – bawić, bawiąc – uczyć” wpisującej w rozwój interpersonalnych umiejętności wszystkich uczestników zajęć oraz produktywnego spędzania wolnego czasu. Na zakończenie spotkania, lokalnej społeczności zostało zaprezentowane rękodzieło wykonanie wspólnie wykonane przez seniorów i wolontariuszy. W spiżarni wielkanocnej w większości domów znajdują się różne smakołyki, a nasi wolontariusze jej drzwi uchylili wcześniej, serwując w dniu 25 marca 2024 r świąteczne potrawy dla społeczności lokalnej.
Uwieńczeniem pracy młodych wolontariuszy, których na gali podsumowującej realizację projektu reprezentowali uczniowie: Lena Stachurska, Franciszek Gruszka, Bartosz Gorazd i Stanisław Przysucha pod opieką pani vice – dyrektor Krystyny Żurek było odebranie nagród, które wzbogacą bazę szkoły. Cieszy nas udział i duże zaangażowanie uczniów, który aktywnie włączyli się w realizacje zadań projektowych.
(Finansowanie w ramach operacji własnej „Lokalne Centra Wolontariatu” realizowanej przez „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. PROW na lata 2014 – 2020” przez Stowarzyszenie LGD „Krzemienny Krąg”).

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}