W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Gmina Bodzechów podpisała umowę na realizacje zadania pn. „Przebudowa źródeł zasilania i zaopatrywania w energię elektryczną i cieplną budynków gminnych”

energia sloneczna

Gmina Bodzechów w dniu 24.03.2022r., podpisała umowę z Marszałkiem  Województwa Świętokrzyskiego na realizacje zadania pn.  „Przebudowa źródeł zasilania i zaopatrywania w energię elektryczną i cieplną budynków gminnych”, która będzie realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, oś priorytetowa – Efektywna i zielona energia, działanie - RPSW.03.03.00.

Wartość całego zadania               – 3.120.041,49zł

Dofinansowanie                              - 2.353.633,21zł

Udział własny                                   - 766.408,28zł

Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia efektywności  energetycznej 5 budynków  użyteczności publicznej w gminie Bodzechów.  Budynkami, które zostaną poddane termomodernizacji są:

  1. PSP w Chmielowie,
  2.  ZSP w Sarnówku,
  3. PSP w Szwarszowicach,
  4.  ZSP w Szewnie,
  5. Świetlica wiejska w Świrnej,

W ramach zadania  we wszystkich w/w szkołach  zostaną zamontowane powietrzne pompy ciepła, które wyeliminują kotłownie na opał stały i wspomogą istniejące kotłownie gazowe tj.:

 1.           PSP w Chmielowie – 3 pompy o łącznej  mocy grzewczej  135kW,

2.            ZSP w Sarnówku – 4 pompy o łącznej  mocy grzewczej  180kW,,

3.            PSP w Szwarszowicach – 3 pompy o łącznej  mocy grzewczej  135kW,

4.            ZSP w Szewnie – 3 pompy o łącznej  mocy grzewczej  135kW,

W celu wykorzystania istniejącej instalacji fotowoltaicznej na budynkach szkolnych i wygenerowanie oszczędności w  wytwarzanej energii elektrycznej na potrzeby projektowanych pom ciepła bez ich rozbudowy, zaplanowano  wymianę starego typu oświetlenia w ZSP w Sarnówku, PSP w Szwarszowicach oraz ZSP w Szewnie oprawy  na typu LED (łączna ilość nowych opraw  - 742szt.).

Świetlica wiejska w Świrnej podana zostanie termomodernizacji – dociepleniu  ścian i stropu, zostanie wymieniona stolarka okienna i brama wjazdowa do garażu. Na budynku zostanie zainstalowana instalacja fotowoltaiczna o mocy 5,44 kWp.

Realizacja całego projektu pozwoli na:

1. zaoszczędzenie energii elektrycznej- 75,60 MWh,

2.zaoszczędzenie energii cieplnej-1112,87 GJ/rok,

3.zmniejszenie zużycia energii końcowej w wyniku realizacji projektów- 1404,41 GJ/rok,

4.Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych-166,68 Mg/rok,

 

Gmina na wszystkich budynkach ma przyłącza energetyczne, których moc jednostkowa nie przekracza 40kW. Wszystkie zamontowane instalacje  fotowoltaiczne w gminie nie przekraczają mocy 40kW, mimo że jako prosument można zamontować instalacje o mocy do 50kW.

Dążenie do posiadania przyłączy poniżej 40kW, jest spowodowane faktem taryf operatorów energii elektrycznej w zależności od mocy przyłączeniowej obiektu.

Stała opłata przyłączeniowa dla odbiorców do 40kW za 1kw wynosi 4,30zł/m-c – co w przypadku posiadania przyłącza o mocy 40kW daje wartość  172zł/m-c

Natomiast stała opłata przyłączeniowa dla odbiorców powyżej 40kW za 1kw wynosi 17,16zł/m-c – co w przypadku posiadania przyłącza o mocy 50kW daje wartość  858zł/m-c

Ze względu na dużą różnicę w opłatach miesięcznych do 40kW i powyżej, gmina przeanalizowała możliwości rozbudowy istniejących instalacji fotowoltaicznych i  doszła do wniosku że rozbudowa instalacji do 50kW w przypadku posiadania umów przyłączeniowych poniżej 40kW jest nieopłacalna i wymaga innych działań prowadzących do ograniczenia zużycia energii w budynkach gminnych. Jednym z takich działań jest modernizacja – wymiana źródeł oświetlenia na typu Led, które średnio obniża zużycie energii w budynku o 30%. Wygenerowane oszczędności gmina zamierza przeznaczyć na zasilanie projektowanych pomp ciepła, których montaż ma graniczyć zużycie gazu i wykluczyć całkowicie zużycie opału stałego. Wygenerowane oszczędności w ogrzewaniu budynków będą mogły być wydatkowane na dalszą modernizację i rozwój budynków gminnych .   

{"register":{"columns":[]}}