Mazowiecki Projekt Żywej Historii
02.04.2025
2 kwietnia 2025 roku uczniowie Zespołu Oświatowo-Wychowawczego w Strzale mieli okazję uczestniczyć w podróży w czasie, związanej z 500. rocznicą włączenia Mazowsza do Królestwa Polskiego - realizowano Mazowiecki Projekt Żywej Historii.
Największą atrakcją był obóz rycerski, który został zorganizowany na hali sportowej. Dzięki rekonstruktorom historycznym uczniowie mogli zobaczyć, jak wyglądało życie rycerzy. Chętni mogli spróbować swoich sił w walce na bezpieczne miecze.
Kolejną atrakcją był historyczny escape room, w którym uczniowie musieli rozwiązać zagadki związane z przeszłością Mazowsza. Podzieleni na drużyny, uczestnicy odnajdowali wskazówki i rozszyfrowywali tajne dokumenty, aby uciec z “komnaty kasztelana” i odkryć tajemnicę wcielenia Mazowsza do Korony.
Celem warsztatów i konkursów było przypomnienie burzliwej historii Mazowsza przed przyłączeniem do Polski, postaci książąt mazowieckich, którzy położyli podwaliny pod dzisiejsze Mazowsze oraz ich dziedzictwa, a także ugruntowanie dumy z lokalnej historii.
Zespół edukatorów przeprowadził lekcje historii przybliżające mazowieckie legendy, ciekawe wydarzenia z mazowieckiej historii, kulturę rycerską, tajemnice skrywane przez historię oraz warsztaty praktyczne i zabawy edukacyjne w miasteczku historycznym. Edukatorzy zabrali uczniów do świata mazowieckich rycerzy, przybliżyli tajemnice skrywane przez historię. Umożliwili poznanie ciekawych wydarzeń z przeszłości Mazowsza poprzez udział w scenach odtwarzających legendy i wydarzenia historyczne, debatach, sądach nad postaciami historycznymi oraz rozwiązywaniu zagadek „kryminalnych”.
Uczniowie mieli okazję skorzystać z wielu aktywności takich jak: zdobywanie sprawności rycerskich, nauka władania mieczem, poznawanie tajników uzbrojenia i zmierzenie się ze smokiem. Mogli poczuć się jak prawdziwi rycerze, rywalizując ze sobą w pojedynkach oraz zamienić się w poszukiwaczy przygód. Przenieśli się w czasie, by wcielić się w postacie walecznych książąt, pięknych księżniczek, dzielnych rycerzy, a także w postacie z mazowieckich legend. Zostali detektywami i rozwiązywali niewyjaśnione zagadki przeszłości, a także mieli możliwość odczucia emocji, które targały bohaterami sprzed wieków.
Warsztaty były przede wszystkim niezapomnianą lekcją polskiej historii, która została przekazana uczniom w niecodzienny sposób.
Mazowiecki Projekt Żywej Historii okazał się interesującą i angażującą lekcją historii. Uczniowie mogli w sposób praktyczny i atrakcyjny poznać dzieje swojego regionu, co z pewnością przyczyni się do lepszego zrozumienia przeszłości Mazowsza.
Wydarzenie to udowodniło, że historia może być nie tylko nauką, ale także fascynującą przygodą.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci