Plan pracy Samorządu uczniowskiego

PLAN  PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO SZKOŁY PODSTAWOWEJ
W PIECZYSKACH NA ROK SZKOLNY 2021/2022

      Plan pracy samorządu uczniowskiego powstał w oparciu o dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie. Jest on ściśle skorelowany z nadrzędnymi dokumentami normującymi pracę szkoły, a zwłaszcza ze Statutem Szkoły. Jest pochodną propozycji zgłaszanych przez uczniów w toku spotkań z przedstawicielami samorządów klasowych, które odbywać się będą w ciągu całego roku szkolnego. Plan pracy na rok 20212022 uwzględnia wnioski z pracy z roku ubiegłego. Nadrzędnym celem pracy Samorządu Uczniowskiego jest wdrażanie uczniów do aktywnej, twórczej pracy, tak by praca ta stanowiła pole obywatelskiego wychowania.

    Samorząd Uczniowski realizuje także zadania zawarte w planie wychowawczymi profilaktycznym szkoły. Szczególnie zwraca uwagę na:

• Znajomość przez uczniów i dzieci z oddziału przedszkolnego swoich praw

 i obowiązków.

• Kształtowanie odpowiedzialności za podejmowane zadania.

• Dbałość o mienie szkolne i bezpieczeństwo w szkole.

• Przestrzeganie zasad kulturalnego zachowania w salach lekcyjnych, na korytarzach, na terenie szkoły i poza nią.

• Tworzenie warunków do rozwoju samodzielności i samorządności uczniów poprzez wyrabianie poczucia odpowiedzialności za podjęte samodzielnie zadania.

• Tworzenie warunków indywidualnego i grupowego działania na rzecz innych.

• Tworzenie silnej więzi między wszystkimi uczniami.

• Podtrzymywanie tradycji.

• Włączenie rodziców w sprawy szkoły.

TERMIN

ZADANIA

FORMA REALIZACJI

WRZESIEŃ

Opracowanie planu pracy samorządu uczniowskiego

-zebranie samorządu

-wpisanie propozycji zgłaszanych przez przedstawicieli samorządu  do planu pracy

-ustalenie harmonogramu zadań SU i określenie ich terminów

- przedstawienie planu pracy SU Dyrekcji Szkoły

Współpraca z radą

pedagogiczną

 - zaopiniowanie zmian w

Dokumentach szkolnych

Sprzątanie świata

- współudział w akcji

Konkurs plastyczny pt. "Ja sprzątam świat”

- ogłoszenie konkursu

- wyeksponowanie prac

- rozstrzygnięcie i wręczenie nagród

Dyskoteka

- organizacja dyskoteki z okazji Dnia Chłopca

PAŹDZIERNIK

Dzień Edukacji Narodowej

-pomoc w przygotowaniu  programu artystycznego

Udział w akcji charytatywnej "Szkoło, pomóż i ty"

- ogłoszenie akcji

- sprzedaż kalendarzyków

- podsumowanie akcji

Dyskoteka jesienna

- konkursy z nagrodami

LISTOPAD

Udział w ogólnopolskiej

akcji „Góra Grosza”

- ogłoszenie konkursu klasowego

- przygotowanie plakatów informacyjnych

- policzenie groszy i podsumowanie akcji

Andrzejki

Dzień z Konwencją Praw Dziecka

- akcent andrzejkowy na gazetce ściennej

-  festiwal wróżb

- zabawa andrzejkowa

Spotkania dla klas IV-VI i VII-VIII, analiza konwencji, plakaty, scenki

GRUDZIEŃ

Konkurs plastyczny "Mikołajki"

- konkurs indywidualny  na najładniej wykonaną postać świętego Mikołaja

- podsumowanie konkursu

 i wystawa zwycięskich prac

Tydzień wolontariatu

- przygotowanie paczek dla potrzebujących ( zadanie realizowane wspólnie ze Szkolnym Klubem Wolontariatu)

Styczeń

Choinka szkolna

- pomoc w organizacji balu

karnawałowego

Wielka Orkiestra

Świątecznej Pomocy

- organizacja imprezy

Współpraca z Radą

Pedagogiczną

- przygotowanie sprawozdania

z działalności SU za pierwsze półrocze

Konkurs plastyczny "Pani Zima"

- rozstrzygnięcie i wyeksponowanie zwycięskich prac

LUTY

Walentynki

Dzień Piżamy

- poczta walentynkowa –

przygotowanie skrzynki na kartki, dostarczenie poczty

- konkurs plastyczny pt. "Serce"

- koncert walentynkowy lub dyskoteka

- organizacja Dnia Piżamy, konkurs i nagrodzenie zwycięzców

Walentynki dla Seniorów

- pomoc w przygotowaniu uroczystości

Marzec

Dzień Kobiet

- organizacja dyskoteki

Dzień Samorządności

- przygotowanie sal lekcyjnych, konkursów i zabaw

- "Mam talent"- prezentacja

Konkurs plastyczny "Pani Wiosna"

Kwiecień

Święta Wielkanocne

- przygotowanie paczki dla potrzebujących

Konkurs plastyczny "Pisanka"

MAJ

Dyskoteka

- organizacja imprezy i konkursy

Szkolny Konkurs Ortograficzny

- ogłoszenie i przeprowadzenie konkursu

-wyłonienie "Szkolnego Mistrza Ortografii"

CZERWIEC

Dzień Dziecka/Dzień Sportu

- pomoc w organizacji imprezy

Wybory do samorządu uczniowskiego

- ogłoszenie wyborów

- prezentacja kandydatów

- wybory do samorządu na nowy rok szkolny

Pedagogiczną i Rodzicami

- przygotowanie sprawozdania z

działalności za drugie półrocze

Kiermasz

-przeprowadzenie kiermaszu używanych podręczników i innych książek

Obowiązki całoroczne:

1. Opieka nad tablicą samorządu uczniowskiego

2. Dystrybucja mleka i owoców (opcjonalnie)

3. "Muzyczny czwartek"

4. Spotkania prezydium ( wg potrzeb)

5. Akcja zbierania surowców wtórnych( cały rok, podsumowanie w czerwcu)